Rüzgar Türbini Üreticisi 5.5 Milyar Dolar Kredi Sağladı

Çinli türbin üreticisi Goldwind kaynağı rüzgar santrali yatırımları için kullanacak

9 Şubat 2012

Çin’in en büyük ikinci rüzgar türbini üreticisi Goldwind’in Çin Kalkınma Bankas’ndan iç pazardaki rüzgar santrali yatırımları için 35 milyar yüen (5.5 milyar dolar) kredi sağladığı açıklandı.

Şirket tarafından Hong Kong borsasına gönderilen açıklamada finansmanın Goldwind’in grup şirketlerinden olan ve rüzgar enerjisi santrali yatırımları yapan Tianrun şirketine sağlandığı açıklandı.

Özellikle Çinli türbin üreticileri, daralan piyasa ve düşen karlılık ile mücadele etmek adına doğrudan rüzgar enerjisi santrali yatırımları yapıyor. Goldwind 2007’de kurduğu Tianrun şirketi aracılığı ile 30 Haziran 2011 tarihine kadar 513 MW’ına doğrudan sahip olduğu 1 GW’lık rüzgar tarlasını devreye aldı. Tianrun’un inşa halindeki rüzgar enerjisi santrali projelerinin toplam gücü ise 672 MW düzeyinde.

Ekim ayında yaptığı açıklamada 2011 karının bir önceki yıla göre yüzde 50 ila yüzde 100 arasında düşebileceğini söyleyen Goldwind  Kasım 2011’de Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’ndan 10 milyar yüenlik kaynak ile Mayıs 2010’da yine Çin Kalkınma Bankası’ndan uluslararası yatırımları için 6 milyar dolarlık kredi sağlamıştı.

Bloomberg New Energy Finance’in verilerine göre Çin Kalkınma Bankası 2010 yılında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için 93.8 milyar dolar kredi sağlamıştı.