”Rüzgar enerjisi sektöründe konsolidasyon olacak”

Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis’e göre rüzgar enerjisinde süreç konsolidasyon getirecek

8 Şubat 2012

Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis Milliyet gazetesinden Nevin Donat’a açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Gelis açıklamasında Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe halihazırda 75 şirket olduğunu söylerken, önümüzdeki 5 yıllık süreçte piyasada oluşacak konsolidasyonlar ile bu sayının 10’a düşeceğini iddia etti. Gelis’e göre aynı zamanda lisansı alınmış olan 8.3 GW’lık rüzgar projelerinin ise yüzde 50’sinin düşük rüzgar verimliliğine sahip alanlarda olması nedeni ile gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Siemens’in off-shore rüzgar enerjisi alanında dünyada bir numara olduğunu hatırlatan Gelis, Türkiye’nin henüz bu alana girmemekle beraber bu konuyu Enerji Bakanı ile de konuştuklarını ve Boğaz’ın bunun için çok uygun olduğunu ama kişisel olarak boğazda rüzgar türbini görmek istemeyeceğini söyledi.

Siemens’in Türkiye yatırımlarını artırmayı planladığı bilgisini veren Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis, Ar-Ge kadrolarını 20’den 100’e çıkardıklarını, fabrikalarını büyütme kararı aldıklarını ve Almanya’ya Türkiye’den mühendis gönderdiklerini söylerken ayrıca şunları ifade etti.

“Avrupa’nın krizde olması fark etmiyor. Siemens, Türkiye’de daha fazla nasıl yatırım yapabileceğinin peşinde. Bunun için Haziran ayında Siemens’in tüm yönetim kurulu İstanbul’a gelecek ve 2016 yılına kadar Türkiye’de Siemens olarak nasıl bir şirket olacağını konuşacağız. Ana konu Türkiye’deki yatırım fırsatları olacak”

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör