Türkiye’nin En Yüksek Rakımlı RES’i Devrede

Proje Eksim Holding – Nordex işbirliği ile Tokat’da hayata geçirildi

13 Şubat 2012

Karadeniz Bölgesi’nin ilk rüzgar enerjisi santrali olan Killik RES’in işletmeye alındığı açıklandı. Nordex Türkiye tarafından yapılan açıklamada Eksim Holding’e bağlı PEM Enerji A.Ş.’ye ait olan santralin toplam 40 MW kurulu güçte olduğu belirtildi.

Açıklamada Killik RES’in montaj çalışmasına 2011’in Haziran ayında başlanıldığı ve 50’nin üzerinde kişinin görev alması ile projenin 6 ayda tamamlandığı belirtildi. Santralde 80 metre yüksekliğe sahip 16 adet Nordex N100 Gamma rüzgar türbini kullanıldı.

Projeden sorumlu Proje Müdürü Caner Görgülü, Killik RES’in Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde inşaası gerçekleştirilen ilk rüzgar santrali olduğunu ve ayrı bir önem taşıdığını, bu nedenle, tüm ekibin proje boyunca bir ilke öncülük etmenin heyecanını yaşadığını belirtti ve ekledi:

“Tokat Rüzgar Santrali’nin bir diğer önemli özelliği de 1.650 metreye varan yüksekliği ile bugüne dek Türkiye’de inşa edilmiş olan en yüksek rüzgar santralı olmasıdır. Bu yükseklik seviyesinin getirdiği zor coğrafi koşullar ve lojistik problemler, proje ekibimizin azmi ve yüksek motivasyonu sayesinde aşılmış ve proje hedeflenen tarihte tamamlanarak ticari üretime geçmiştir.”

Nordex Türkiye tarafından yapılan açıklamada santralın türbinlerinin yaz aylarında İstanbul Boğaz’ından gemiler ile Samsun limanına taşındığı ve İstanbul Boğazı’nda bu anlamda bir ilkin yaşandığı hatırlatıldı.

Hava şartları nedeni ile üç bölümde devreye alınan projenin son aşamalarının Kasım ayına denk gelmesi sebebiyle kar yağışının iş planını aksatmadığını bildiren Nordex Türkiye yetkilileri bölge halkının projenin başından sonuna kadar çok olumlu tepkiler gösterdiğini ve Tokat’ta hem halkın hem de resmi idarelerin projeye başından itibaren destek verdiği belirtildi. Tokat il merkezinden gelen vatandaşların, yöredeki köylerde yaşayan halkın ve üniversite öğrencilerinin proje süresince sık sık çalışmaları görmek üzere bölgeyi ziyaret ettiği açıklamada ayrıca yer buldu.

Nordex Türkiye Genel Müdürü Ayhan Gök ise yaptığı açıklamada bu proje ile bir çok açıdan ilkleri gerçekleştirdiklerini belirtirken, Eksim Holding ile olan çalışmalarının devam ettiğini çok yakında yine Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Amasya projesini de devreye alacaklarını bildirdi.

Yenilenebilir enerji alanında 10 yılı aşkın süredir yatırım yapan Eksim Holding 45 MW’lık Susurluk projesini Mayıs 2011’de devreye almıştı. Bununla birlikte Eksim Holding 246 MW’lık RES lisansına sahip.