Zorlu Alaşehir JES İçin Lisans Aldı

Zorlu Enerji’nin yüzde 73 oranında hissedarı olduğu Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş, Alaşehir’de kurmayı planladığı 30 megavat kurulu güce sahip olacak jeotermal santrali için elektrik üretimi lisansı aldı.

16 Ağustos 2011

Zorlu Enerji Grubu’nun yazılı açıklamasına göre, Gediz Grabeni üzerindeki  Alaşehir Jeotermal Sahası, Türkiye’nin önemli potansiyele sahip jeotermal  sahalarından biri kabul ediliyor.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, sahada ilk açtıkları kuyuda yüksek  sıcaklıkta üretken bir jeotermal kaynağa ulaştıklarını, 10 megavat jeotermal güce  sahip kuyunun, bölgede elektrik üretimine uygun olarak keşfedilen ilk ticari kuyu  olduğunu belirterek, fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından,  jeotermal santralinin inşasına 2012 yılında başlamayı planladıkları bildirdi.

Türkiye’nin kurulu jeotermal gücünün 4 yıl içinde 200 megavat düzeyine  ulaşacağını kaydeden Özozan, Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş’ye ait  Alaşehir Jeotermal Sahası arama ruhsatının, 2010 yılında, jeolojik ve jeofizik  etütler, sondaj çalışması, rezervuar test ve değerlendirme çalışmalarının  ardından Manisa İl Özel İdaresi tarafından 30 yıl süreyle işletme ruhsatına  dönüştürüldüğünü ifade etti.

Özozan, “Elektrik üretim ruhsatı ile ülkemizin bu alandaki hedefine  ulaşmasında Zorlu Enerji olarak önemli bir adım atacağımıza inanıyorum” dedi.