Samsung’dan Kanada’ya ”Üretim Dahil” Yenilenebilir Yatırımı

Samsung Kanada’nın Ontario eyaletine üretim tesisi kurma şartı ile güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarına başlıyor. 

15 Ağustos 2011

Güney Koreli Samsung şirketi Kanada’nın Ontario eyaleti ile bölgede 3 milyar Kanada Doları* yatırım ile 520 MW ve 550 MW’lık iki ayrı rüzgar enerjisi santrali projesi gerçekleştirmek üzere sözleşme imzaladı.

Samsung 2010 yılında eyalet yönetimi ile yaptığı bir anlaşma ile eyaletin yenilenebilir enerji yasası çerçevesinde bölgede beş aşamalı bir plan ile 20 yılda 2.000 MW’lık rüzgar enerjisi ve 500 MW’lık güneş enerjisi santrali kuracağını açıklamıştı.

Bu anlaşma aynı zamanda Samsung’a bu yatırım izinleri karşılığında bölgede yenilenebilir enerji alanında üretim faaliyetlerinde bulunması yükümlülüğü getiriyordu. Anlaşmanın bu hükümleri gereği Samsung ortakları ile beraber Ontario’da 4 üretim işletmesi kurmak için çalışmalara başlamış durumda.

Samsung’un bu anlaşmalar dahilinde bölgedeki yatırımı 25 yılda 7 Milyar Kanada Dolarına ulaşacak iken şirket bu süre içerisinde 110 milyon dolarlık vergi indirimi sağlayacak.

Avrupa Birliği’nden yapılan bir açıklamada Ontario eyaletinin bu kararı eleştirilerek yönetimin Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edileceği açıklandı.