Çin GES Tahminleri Yükseliyor

Çin’in güneş enerjisi santrali yatırımları için açıkladığı yeni teşvik politikası ülkenin güneş enerjisi kurulu gücüne yönelik tahminleri yükseltiyor.

12 Ağustos 2011

Araştırma kuruluşu IHS iSuppli Çin hükümetinin yeni güneş enerjisi teşvik programını açıklamasının ardından ülkedeki güneş enerjisi yatırımlarına yönelik tahminlerinde yukarıya doğru revize yaptı.

Kuruluş yeni yürürlüğe giren düzenlemelerin 18 aylık süre içerisinde ülkede kurulumu yapılacak yeni güneş enerjisi yatırımlarının 1.5 GW artmasını sağlayabileceği öngörüsünde bulundu.

IHS iSuppli daha önce Çin’de 2011 yılında 1 GW, 2012 yılında ise 1.4 GW’lık güneş enerjisi santralinin devreye alınabileceği tahminine bulunmuştu. Kuruluş şimdi ise bu rakamın 2011 yılında yüzde 50 artış ile 1.5 GW, 2012’de ise yüzde 70 artış ile 2.4 GW olabileceğini söylüyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi 24 Temmuz’da ülkedeki güneş enerjisi yatırımları için yeni alım fiyatlarını açıklamıştı.

Bununla beraber uzmanlara göre Çin’in açıkladığı destek kararlarında henüz eksik noktalar bulunuyor. Örneğin kararlarda alım fiyatlarının ne kadar süre ile uygulanacağı belirtilmez iken, alım fiyatlarında kullanılacak teknolojiye ve bölgeye göre herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Açıklamada yatırımlar ile elde edilecek elektriğin şebekeye nasıl iletileceği ve bu alanda bir çalışma yapılıp yapılmayacağı konusunda da herhangi bir bilgi bulunmamakta.