Yunanistan depolamalı güneş için 200 milyon Avro hibe sağlayacak

Konutlar için 16 bin Avro hibe sağlanacak

30 Mart 2023

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı konut aboneleri ve çiftçilerin enerji depolamalı güneş enerjisi yatırımları için hibe programı başlatıldığını duyurdu. [1]

Konu hakkında açıklamada bulunan Yunan Enerji Bakanı Kostas Skrekas bu sayede enerji demokrasisini hayata geçireceklerini kaydetti.

200 milyon Avro bütçesi olan program kapsamında şehirlerde ve kırsal alanlarda kurulacak depolamalı bireysel güneş enerjisi kurulumlarına destek sağlanacak.

Hibe almaya hak kazanacak projeler için üst sınır fotovoltaik sistemlerde 10,8 kW, depolama birimlerinde de 10,8 kWh olacak.

Bu yatırımlar için sağlanacak hibe desteği konut aboneleri için yatırım maliyetinin %75’i, çiftçiler için ise %60 ile sınırlı olacak.

Desteğin miktarındaki üst sınır ise konut aboneleri için 16 bin Avro, çiftçiler için ise 10 bin Avro olacak.

Bununla birlikte dar gelirli, tek ebeveynlerin, engelli bireylerin veya çok çocuklu ailelerin yaşadığı konutlar için destek miktarı %10 oranında daha yüksek uygulanacak.

Programın 200 milyon Avroluk toplam bütçesinin 35 milyon Avroluk bölümü dezavantajlı gruplara, 30 milyon avroluk bölümü de çiftçilere ayrılacak.

Programda bireysel yıllık gelirin 20 bin avro, aile gelirinin ise 40 bin avronun altında olan konutlara 85 milyon avro, bu sınırın üstünde olanlara ise 50 milyon Avro kaynak ayrılacak.

Program sayesinde yapılacak kurulumlar ile elektrik tüketicilerinin yıllık 3 bin Avro düzeyinde tasarruf sağlanabileceği öngörülüyor.

 


[1] Κώστας Σκρέκας: Με το πρόγραμμα «Φωτοβολταϊκά στη Στέγη» κάνουμε πράξη την ενεργειακή δημοκρατία