Almanya’da enerji depolayan çatı sayısı 650 bine yaklaştı

Toplam kapasite 7 GWh’e yaklaşmış durumda

21 Mart 2023

Almanya’da enerji depolama birimlerine sahip fotovoltaik sistem kurulumlarının sayısının 650 bine, bu birimlerin toplam kapasitelerinin de 7 Gigavat-saat seviyesine yaklaştığı bildirildi. [1]

Alman güneş enerjisi sektör derneği (Bundesverbandes Solarwirtschaft -BSW Solar) tarafından, Almanya Federal Ağ İdaresi (Bundesnetzagentur-BNetzA) verilerine dayalı olarak yapılan hesaplamalara göre 2022 yılında gerçekleşen yeni kurulum sayısı da bir yıl öncenin %52 üstünde oldu.

Derneğin tespitlerine göre 2022 yılında ülkedeki konutlarda 214 bin adet, ticari binalarda ise 3.900 adet yeni enerji depolama birimi devreye alındı.

Almanya’da 2021 yılında ise konutlarda 141 bin, ticari binalarda ise 2.750 adetlik depolama birimi devreye alınmıştı.

Derneğin verilerine göre 2022 yılı sonu itibarıyla ülkedeki konutlarda 630 bin düzeyinde, ticari binalarda ise 10 bin civarındaki fotovoltaik sistem kurulumlarına entegre olarak enerji depolama birimi devreye alınmış durumda.

BSW Solar bu kurulumların toplam kapasitesinin ise 6,7 Gigavat-saat düzeyinde olduğunu öngörüyor.

Dernek tarafından bu konuda yapılan anket çalışmasının sonuçları da ülkede depolama kurulumlarının hızlı şekilde devam edeceğini ortaya koyuyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre ülkedeki elektrik tüketicilerinin %28’lik bölümü gelecek üç yıl içinde güneş enerjisinden elektrik üretim sistemlerine bağlı depolama birimleri için yatırım yapmayı öngörüyor.

Bununla birlikte çalışmanın sonuçlarına göre halihazırda depolama yatırımı yapmış tüketicilerin bu kararı verme gerekçelerinde %53 ile elektrik tüketim maliyetlerini düşürmek ilk sırada gelirken, elektrikli araçlarını şarj etmek %29 ile ikinci sırada geliyor. Ayrıca tüketicilerin %20’lik bölümü için şebekedeki tüketimin fazla olduğu saatlerdeki yüksek tarifelerden etkilenmeme isteği belirleyici bir etken.

BSW Solar açıklamasında ulaşılan 6,7 GWh’lik seviyenin Almanya’nın artan ve hava koşullarına bağlı olan yenilenebilir enerji kaynaklı üretimi ile birlikte elektrik şebekelerinde dengenin sağlanabilmesi için 2030 yılına kadar 55 GWh seviyesine ulaşması gerektiğine de vurgu yapıldı.


[1] Solarbatterien boomen exponentiel