Yenilenebilirde izin süreçleri kısalacak, her yıl yeni kapasite tahsis edilecek

Bakan Bayraktar beş yıl boyunca her yıl yeni kapasite sağlanmasına yönelik yasal düzenleme çalışması yapıldığını söyledi

4 Haziran 2024

Yenilenebilir enerji projelerinin hayata geçmesini uzatan izin süreçlerini kısaltacak aynı zamanda, yeni kapasite tahsislerinin sağlanmasına yönelik yasal düzenleme çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar 19 Mayıs 2024 tarihinde TRT Haber kanalına yaptığı açıklamada, enerji yatırımları için 80 GW’dan fazla kapasite sağlanmasına karşın enerji yatırımcılarının kendilerine izin süreçlerinde çok zorluk çektiklerini aktardıklarını kaydetti.

Bakan Bayraktar bu doğrultuda izin süreçlerini kolaylaştırmak için bir kanun düzenlemesi üzerinde çalıştıkları bilgisini verdi.

Alparslan Bayraktar bununla birlikte yenilenebilir enerji yatırımları için gelecek beş yıl boyunca her yıl yeni kapasite sağlanmasına yönelik bir düzenleme üzerinde de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da Sabah gazetesine aynı konuda yaptığı açıklamada, Enerji Bakanlığının ilgili kurum işbirlikleri ile yenilenebilir enerji alanında verilen lisansların sahaya daha hızlı yansıması için izin süreçlerini kısaltacak düzenlemeyi “Süper İzin” olarak adlandırdı. [1]

 


[1] Yenilenebilir enerjide “süper izin” dönemi