Elektrik üretiminde ve tüketiminde yeni dönem başlayacak

EPDK toplayıcılık modeli ile yeni iş modellerinin oluşacağını söylediEPDK toplayıcılık modeli ile yeni iş modellerinin oluşacağını söyledi

4 Haziran 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yasal çerçeve hazırlıkları devam eden ve sektör görüşlerinin alınması için 22 Mayıs tarihinde bir çalıştayın düzenlendiği toplayıcılık modeline yönelik yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada oluşturulacak bu model ile kurumdan toplayıcılık lisansı alan yatırımcıların, anlaşma yaptıkları elektrik üreticileri ve tüketicileri ile bir portföy oluşturarak, yapacakları üretim-tüketim programlaması sayesinde müşterileri adına elektrik enerjisi alıp satabilecekleri kaydedildi.

Bu model sayesinde elektrik piyasasında çeşitli gerekçeler ile doğrudan faaliyet göstermeyen çok sayıda üreticinin toplayıcı lisansına sahip şirketlerin yönettikleri portföyler altında birleşerek dengeleme güç piyasası gibi alanlarda tek bir oyuncu gibi hareket edebileceklerinin de altı çizildi.

Açıklamada ayrıca bu modelin başta toplam kurulu güçleri 14,5 GW’a ulaşan lisanssız elektrik üretim yatırımcıları için olmak üzere sağlayacağı fırsatlara vurgu yapılırken, modelin yenilenebilir enerjinin şebekeye entegrasyonu için gereken esnekliğe katkıda bulunacağına da vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre toplayıcılar şirketler oluşturacakları teknolojik ve enerji yönetimi altyapıları sayesinde dağıtık enerji kaynakları için üretim tahminlerini, toptan satış piyasalarındaki elektrik fiyatlarını ve sistemdeki arz talep dengesine ilişkin verileri bir arada değerlendirerek, çok sayıda lisanssız tesis için ortak hareket edebilecekler.

Tüketiciler esnekliklerini satarak gelir elde edebilecekler

Açıklamaya göre bu modelde yer alacak toplayıcı şirketler, lisanssız elektrik üreticileri ile birlikte elektrik tüketimleri kilovat-saat olarak belirlenecek seviyenin üstünde olan ve esnekliklerini piyasalarda satmak isteyen elektrik tüketicileri ile de anlaşarak bir tüketim portföyü oluşturabilecekler.

Modelin talep tarafına yönelik tüketim tarafında şirketler iletim şebeke işletmecisinden gelen talep doğrultusunda portföylerindeki elektrik tüketicilerinin, elektrik tüketim zamanlamasında değişiklik yaparak, düşürdükleri miktar kadar enerjiyi sisteme vermiş gibi karşılığında bedel almalarını sağlayabilecekler.

Taslak yönetmelik 10 Mayıs’ta yayımlanmıştı

EPDK “Elektrik Piyasasında Toplayıcılık Faaliyeti Yönetmelik Taslağı” ile birlikte yedi ayrı yönetmelik değişikliği taslağını 10 Mayıs 2024 tarihinde, 27 Mayıs 2024’e kadar kamuoyu görüşüne açmıştı