Yenilenebilir Enerjiye Yatırımda En Hızlı Türkiye

PEW’e göre Türkiye’de yenilenebilir enerjiye yatırım son beş yılda yüzde 178 arttı

31 Mart 2010

Amerikalı araştırma kuruluşu PEW tarafından G-20 ülkelerinin yenilenebilir enerji sektörlerine yönelik son beş yıllık performanslarının incelendiği  “Temiz Enerji Yarışının Kazananı Kim? Dünyanın En Büyük Ekonomilerinde Büyüme, Rekabet ve Fırsat”  başlıklı bir rapor yayınlandı.

Rapora göre 2009 yılında dünyada yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımların yüzde 90’ı en gelişmiş 20 ülkelerde gerçekleşti. Rapordaki verilere göre bu ülkelerde 2009 yılında yapılan 162 milyar dolarlık yatırım ile gezegenimizdeki yenilenebilir enerji üretim kapasitesi 250GW daha artarak toplam enerji talebinin yüzde 6’sının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilmesine olanak sağlandı.

PEW’in öngörüsünüe göre küresel finansal krize ve ekonomik durgunluğa rağmen son beş yıllık dönemde yüzde 230 oranında büyüyen sektörde yakalanan ivme devam edecek ve 2010 yılında sektöre yönelik yapılacak küresel yatırımların tutarı 200 milyar doları bulacak.

Türkiye’ye de bir bölüm ayrılan raporda 2009’da sektöre yönelik yapılan 1.6 milyar dolarlık yatırım ile Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında 13. sırada olduğu, yatırımların artış oranında ise 5 yıllık dönemde sektörün yüzde 178 oranla G-20’nin oransal olarak en hızlı büyüyen yenilenebilir enerji sektörüne sahip olduğu dikkat çekildi.

Raporda Çin’in hızlı büyümesine de özellikle yer verildi. Kuruluşun verilerine göre Çin’de geçen yıl yenilenebilir enerji yatırımları için 34.6 milyar dolar harcanarak ülkenin kurulu yenilenebilir enerji kapasitesinin 52.5 GW’a çıkması sağlandı.  Çin’den sonra ikinci sırada olan ABD’de ise geçen yıl yenilenebilir enerji için 18.6 milyar dolarlık yatırım yapabilerek yenilenebilir enerji üretim kapasitesini 53.4 GW’a çıkarabildi.