Güneş Enerjisinde Anel Baymak İş Birliği

Anel Grup ile Baymak arasında güneş enerjisi sektörüne yönelik işbirliği anlaşması imzalandı

22 Mart 2010

Anel Grup ile Baymak arasında AnelEs tarafından üretilecek güneş panellerinin satışına yönelik iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreninde Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan ile Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Anlaşma Anel Enerji’nin konutlar için üreteceği güneş enerjisi ürün kitlerini Baymak’a özel olarak tasarlamasını, Baymak’ın da bu ürünleri bin 400’ün üzerinde bayiden oluşan ağı aracılığı ile satması ve satış sonrası hizmetlerini vermesini kapsıyor. Bu sayede Anel ve Baymak’ın 5 yıl içerisinde konutlara yönelik güneş enerjisi pazarında yüzde 50’lik pay sahibi olması öngörülüyor.

İmza töreninde söz alan Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan bu anlaşmayla güneş enerjisinden elektrik üretme konusunda güneş kolektörü ve güneş pili uygulamalarında yüksek teknolojiyi kullanan aynı zamanda etkin dağıtım kanalıda olan bir yapının kurulacağını, Anel’in üretime odaklanırken kendilerinin de konutlarda projelendirme ve satışa odaklanarak güçlü dağıtım kanallarıyla satış ve kurulum hizmeti vereceklerini ifade etti. Türkiye’nin güneş ülkesi olmasına rağmen bu enerjiden yararlanamamasının üzücü olduğunu da belirten Akdoğan yenilenebilir enerji yasasının bu yıl çıkmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Anel Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel ise yenilenebilir enerji yasa tasarısının yasalaşması ile her evin bir enerji santrali olabileceğini söylerken konutlara maliyetinin 6 ila 8 bin avro arasında olacağı güneş panellerinin Türkiye’ye önemli getirileri olacağını iddia etti.

Anel Enerji Başkan Yardımcısı Ender Çolak ise  yaptığı konuşmada Amerikalı büyük bir enerji şirketinin yasa çıkarsa Türkiye’yi Ortadoğu ve Kuzey Avrupa’ya da ulaşabilmek için üretim üssü yapmak için araştırdığını, Almanya’dan ve Uzakdoğu Asya’dan büyük grupların da Türkiye güneş enerjisi sektörüne yönelik incelemelerini artırdığını söyledi.