Q-Cell İş Modelinde Değişikliğe Gidiyor

Alman güneş pili devi bundan böyle güneş enerjisine yönelik farklı çözümlerde sunacak Gerek küresel finans kriz gerekse de sektördeki fiyat düşüşlerinden dolayı zor zamanlar yaşayan ve 20.000 çalışanının işine son vermek zorunda kalan  Alman güneş enerjisi sektörünün dev şirketlerinden Q-Cell firmasının iş modelinde radikal bir değişikliğe gittiği belirtildi. Güneş pili üretimi alanında uzmanlaşmış olan şirket… View Article

29 Mart 2010

Alman güneş pili devi bundan böyle güneş enerjisine yönelik farklı çözümlerde sunacak

Gerek küresel finans kriz gerekse de sektördeki fiyat düşüşlerinden dolayı zor zamanlar yaşayan ve 20.000 çalışanının işine son vermek zorunda kalan  Alman güneş enerjisi sektörünün dev şirketlerinden Q-Cell firmasının iş modelinde radikal bir değişikliğe gittiği belirtildi. Güneş pili üretimi alanında uzmanlaşmış olan şirket bundan böyle fotovoltaik alana yönelik farklı çözümlerde sunacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Q-Cell'in kristal solar paneller üretimine ağırlık vereceği ve küçük ve orta ölçekli şirketler için 5 KW ile 5 MW arası güneş enerjisi sistemleri kurulumu gerçekleştireceği belirtildi.

Yönetim yapısında da değişikliğe gidilen şirketin Üst Finansal Yöneticiliği'ni yapan Nedim Cen bundan böyle İcra Kurulu Başkanlığını da üstelenecek. Şirketlerin yeniden yapılanması konusunda uzman olan Cen'in masasındaki ilk önemli görev ise şirketin Almanya'da ağırlıklı olan üretimini Malezya'ya kaydırmak olacak. Q-Cell yakın zamanda Malezya'da bu hedefe yönelik olarak bir şirket satın alması gerçekleştirmişti.

Bu önlemler ve Almanya'da  güneş enerjisi alım fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmesinden önce bu yüksek fiyatlardan yararlanmak isteyen tüketicilerinde etkisi ile şirket 2010 yılında bir önceki yıla göre satışlarını iki kata yakın artırabileceğini öngörüyor.

Geçen yıl şirket gelirleri tarihi bir düşüşle 801 milyon avroya gerilemişti. Şirket 2010 yılı öngörüsü olan 100-150 MW arası satış gerçekleştirebildiği takdirde 1-1.5 milyar avro gelir elde edebilecek.