GE Deniz Üstü Rüzgar İçin 340 Milyon Avro Yatıracak

Şirket yatırımlarını özellikle İngiltere ve Almanya pazarına yönelik olarak yapacak

27 Mart 2010

General Electric şirketinin 10 yıllık dönem içinde Avrupa deniz üstü rüzgar enerjisi pazarına yönelik olarak 340 milyon avro yatırım yapacağı açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada iddialı deniz üstü rüzgar tarlası planları ile dikkatleri üzerine çeken İngiltere’de kurulacak rüzgar türbini fabrika kurulumu için 110 milyon avro yatırım yapılacağı belirtilirken sektörün diğer iddialı ülkesi Almanya’da ki rüzgar türbini fabrikası için ise 105 milyon avroluk harcama yapılacağı da ifade edildi.

Bu iki yatırım GE’nin yeni geliştirdiği 4 MW gücündeki rüzgar türbini üretimi kapasitesini önemli oranda artırabilmek için yapılıyor.Şirketin hedefi Almanya ve İngiltere kıyılarında kurulacak ilk rüzgar tarlaları projelerinin başlama tarihi olan 2012’den önce bu pazara yönelik seri üretime geçebilmek. Özellikle İngiltere ve Almanya’da önümüzdeki 10 yıllık dönemde binlerce türbinden oluşan rüzgar tarlaları geliştirme projeleri bulunmakta.

GE ayrıca Norveç’teki türbin test merkezi için 75 milyon avro ve İsveç’teki türbin tasarım tesisi için ise 50 milyon avro harcayacak.