YEKA RES-1 projesinin ortak sayısı artacak

Kalyon Türkerler iki şirkete hisse devri yapacak

18 Temmuz 2020

Rekabet Kurumu Kalyon-Türkerler ortaklığının YEKA RES-1 projesini inşa edecek olan Kalyon Türkerler Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş. hisselerinin bir bölümünün iki ayrı şirkete devredilmesine onay verdi.

Kurumun 9 Temmuz 2020 tarihli kararına göre Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş. ile Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. şirketteki hisselerinin bir kısmını Metgün Enerji Yatırımları A.Ş. ile Efa Group Enerji Üretim Danışmanlık ve Sanayi Ticaret A.Ş.‘ye devredecek.

İki şirketin Kalyon Türkerler Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş. şirketindeki hisse oranları %50-50 idi.

Yarışma 3 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşmişti

Kalyon Enerji ve Türkerler 3 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen rüzgar enerjisine yönelik ilk YEKA yarışmasını Siemens Gamesa ile oluşturdukları konsorsiyum ile kilovat-saat başına 3,48 dolar-sentlik teklifleri ile kazanmışlardı.

Konsorsiyum yarışma ile Türkiye’nin beş ayrı bölgesinde sağlanacak alanlarda toplamda 1.000 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımını hayata geçirme hakkı ve bu santrallerde üretilecek elektriği teklif ettikleri fiyattan 15 yıl boyunca teklif fiyatından satma hakkı elde etmişlerdi. Konsorsiyum aynı zamanda bu santraller için 49 yıllık lisans hakkına da sahip olacaklar.

 


[1] Kalyon Türkerler Rüzgar Enerjisi A.Ş. (9.7.2020)