İlk çeyrekte 14 GW’lık türbin siparişi verildi

Birinci çeyrek için en yüksek ikinci sipariş rakamı yaşandı

14 Temmuz 2020

Pazar araştırma kuruluşu Wood Mackenzie 2020’nin ilk çeyreğinde kürsel türbin pazarında 13,4 milyar ABD Doları tutarında türbin siparişi gerçekleştiğini açıkladı.

Kuruluşun çalışmalarına göre siparişler toplamda 14 GW’a yakın kurulu güç için yapılırken, bu rakam şimdiye kadar birinci çeyrek dönem için gerçekleşen en büyük ikinci büyüme rakamı oldu.

Siparişlerde karasal rüzgâr türbinlerinin payı %85 olurken, bu segmentteki siparişlerin %45’lik bölümünü ise 5 ila 6,99 MW arasında güce sahip türbinler oluşturdu.

Bununla birlikte satılan türbinlerin %90’lık bölümünü ise son iki yılda pazara sunulan modeller oluşturdu.

Wood Mackenzie analizine göre bu durum sektördeki teknolojik gelişim hızındaki temponun, gelişen müşteri ihtiyaçlarının ve rekabetçi ürün konumlandırmanın etkisini altını çiziyor.

Bu dönemdeki siparişlerde Çin yine tek başına en fazla paya sahip olurken, ülkede bu yıl son bulacak olan teşviklerin etkisi ile bu alanda yavaşlama gözüktü.

Avrupa pazarında ise İskandinavya, Ingiltere ve Polanya pazarlarındaki hareketliliğe bağlı artış yaşandı.

Üreticiler arasında ise Vestas 3,3 GW’lık sipariş ile ilk sırada gelirken şirket bu siparişin 1,9 GW’lık bölümünü ise Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Rusya ve Hazar bölgesi pazarlarından sağladı.

 

 


[1] Over $13 billion of wind turbine capacity ordered in Q1 2020