Fitch Solutions: Türk güneş sektörü güçlü büyümesine devam edecek

Kuruluşa göre gelişen yerli tedarik zinciri sektördeki büyümeyi teşvik edecek

14 Temmuz 2020

Fitch Solutions Türk güneş enerjisi sektörüne yönelik olumlu bakış açısını sürdürdüğünü açıkladı.[1]

Kuruluş tarafından yayınlanan analize göre Kovid -19 pandemisi ve zayıflayan makro ekonomik koşullar gibi yakın dönemli risklere karşın, sektör gelecek 10 yıl boyunca güçlü büyümesini sürdürecek.

Analizde öngörünün birçok farklı faktöre dayandığı ifade edilirken, önde gelenleri olarak ise konutlar için 10 kW’a, sanayi kuruluşları için ise 5 MW’a kadar güce sahip kurulumlardaki güçlü büyümenin devam edecek olma beklentisi, gelişen yerli tedarik zinciri ve Türk hükümetinin elektrik arzındaki güneş enerjisi dahil yerli üretimin payını artırmaya yönelik güçlü taahhüdü gösterildi.

Kuruluşa göre Haziran ayı sonu itibari ile 6.166 MW olan Türkiye’nin güneş enerjisi gücü 2020 yılı sonunda 6.565 MW’a, 2029 sonunda ise 12,84 GW‘a ulaşabilecek.

Ekim ayında yapılacak YEKA-3 GES yarışmasına da vurgu yapılan analizde, gerek bu yarışmanın gerek ise yapılacak başka YEKA yarışmalarının güneş enerjisi kapasitesindeki artışta anahtar rol oynayacağı ve sektör görünümüne olumlu katkı yapacağı belirtildi.

YEKA GES-3’te önceki YEKA yarışmalarından farklı olarak kapasitelerin düşmüş olmasının daha fazla yatırımcının yarışmalara katılmasını sağlayacağı belirtilen analizde projelerin daha küçük ölçekli olması sayesinde inşaat ve yatırım maliyetleri ile ilişkili diğer risklerin azalacağı ifade edilirken, Lira’daki dalgalanmalara ve yerli üretim şartlarına rağmen de yarışmalarda başarılı sonuçların alınacağı öngörüsü paylaşıldı.

Analizde Kalyon Enerji yatırımı ile Ağustos ayında açılacak olan 500 MW kapasiteli entegre güneş paneli fabrikasına da dikkat çekildi.

Fitch Solutions’a göre yerli tedarik zincirinin güçlenmesi özellikle YEKA-1 yarışması kapsamındaki Karapınar projesi ve yeni 74 projedeki %70 oranındaki yerlilik şartının etkisi ile de gelecek yıllarda Türk güneş enerjisi sektöründeki büyümeyi teşvik edecek.


[1] Turkish Solar Outlook Remains Strong Despite Near-Term Risks