YEK-G ile sanayiciler uluslararası belgelendirme imkanına sahip olacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez MÜSİAD Enerji Zirvesi’nde konuştu

27 Mayıs 2021

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl çevrim içi olarak düzenlenen Enerji Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Bakan Dönmez konuşmasında 1 Haziran’da devreye girecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi (YEK-G) hakkında açıklama yaptı.

Sistemin sanal ortamda çalışmaya başladığını, hidroelektrik, rüzgâr, güneş, biyokütle ve jeotermal enerji gibi kaynaklara dayalı kontratların açıldığını ve her bir kaynağa ilişkin ayrı YEK-G fiyatları oluşturulduğunu bilgisini veren Bakan Dönmez, 1 Haziran’dan sonra tüketicilerin gönüllü olarak sisteme katılarak istedikleri kaynağa dayalı tüketimi tercih edebileceklerini söyledi.

Bakan Dönmez bu sistem aracılığı ile elektrik alan firmaların bunu karbon ayak izlerini azalttıklarını belgeleme amacı ile kullanabileceklerinin de altını çizerken, özellikle sanayicilerin bu belgeleri sınırda karbon vergilerinden kaçınmak için uluslararası geçerliliği olan bir belge olarak kullanabileceklerini de kaydetti.