Türkiye Mavi Bayrak sayısında üçüncü oldu

Antalya Mavi Bayrak’ta açık ara lider

26 Mayıs 2021

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı.[1]

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından yönetilen Mavi Bayrak Programı kapsamında bu yıl İspanya 712 Mavi Bayrak ile ilk sırada, Yunanistan 567 Mavi Bayrak ile ikinci sırada yer alırken, Türkiye 552 Mavi Bayrak ile üçüncü oldu.

Programın Türkiye ayağını yürüten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yapılan açıklamada bu yıl ilk kez 10 turizm teknesinin de Mavi Bayrak almaya hak kazandığı bilgisi paylaşıldı.

Türkiye’nin 18 ayrı ili için Mavi Bayrak verilirken Antalya 228 Mavi Bayrak ile açık ara ilk sırada yer aldı.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları kaydetti;

”Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın “doğal çevre” olumlu etkilenen nadir alanlardan biri oldu. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenmeye devam ediyor. Normalleşme hazırlıkları sürecinde açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave birtakım kriterler de uygulanmaya da devam edecektir. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Çevre sağlığı olmadan insan sağlığı ve sürdürülebilir turizm olmaz ilkesi ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2021 yılında sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.”

Avrupa Birliği’nin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlayan, çıkış noktası halk sağlığını korumak ve bunu çevre eğitimi ile bilinçlendirmek olan Mavi Bayrak Programı Türkiye’de ise 1993 yılında uygulanmaya başlanmıştı.

Bir plajın Mavi Bayrak elde edebilmesi için sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi 33 zorunlu kriteri sağlaması gerekiyor.

 


[1] All Blue Flag Awarded Sites Per Country