“Kimlik belgesi olmayan hiçbir atık Türkiye’ye girmeyecek”

Bakan Kurum plastik atık ithalatı sınırlaması ile ilgili açıklama yaptı

25 Mayıs 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye’nin hiçbir zaman çöp ithalatı yapmadığını savunarak, sanayide ihtiyaç duyulan kaliteli ve temiz hammadde için kimlik belgesi olmayan hiçbir dönüştürülebilir atığın Türkiye’ye sokulmadığını ifade etti.

Bakan Kurum şunları söyledi;

“Türkiye hiçbir zaman çöp ithalatı yapmamıştır. Nitekim 2021 yılının başında karışık plastik atık ithalatını tamamen yasakladık. Yaptığımız düzenlemelerle, ithal edilen dönüştürülebilir ham maddeler için kimlik belgesi düzenlenmesini zorunlu hale getirdik. Ülkemizin sanayisinin ihtiyaç duyduğu kaliteli ve temiz ham madde için kimlik belgesi olmayan hiçbir dönüştürülebilir atığı ülkemize sokmuyoruz.”

Bakan Kurum Adana’da tespit edilen çöpler karşısında da 152 tesiste denetim yapıldığını, denetimler sonucunda da 29 işletmenin faaliyetlerinin durdurulup, 32 işletmeye de toplamda 8 milyon TL para cezası uygulanıp ayrıca çevre kirliliğine sebep olanlar için savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bilgisini verdi.

BTicaret Bakanlığı işbirliğiyle plastik atık ithalatının sınırlandırılması için ortak bir çalışmayı birlikte yürüttüklerini de söyleyen Kurum,  Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği‘nin Resmi Gazete’de yayınlandığını,[1] geri dönüşüm tesislerine yeni kriterler getiren genelgenin[2] de 81 il valiliğine gönderildiğini kaydetti.

Bakan Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Plastik atık ithalatında en büyük paya sahip olan ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan ‘etilen polimer’ grubunda tarif ettiğimiz plastik ambalaj türü atıklar ithal edilemeyecek. Atıkların gümrükte yapılan denetim ve kontrollerimizde de takiplerini anbean yapacağız. Yine bu atıklar Mobil Atık Takip Sistemi ile ‘MoTAT’ dediğimiz sistemimize giriş yapılarak gümrükten çıkarılacak ve online olarak sıkı bir şekilde takibi yapılacak. İthalat kotasını aşan, ithalatı yasak olan atıkları getiren veya atıkların içinde yabancı madde bulunduran, geçici faaliyet belgesi olup süresinde izin ve lisans başvurusu yapmayan firmaların ‘atık ithalatçısı kayıt belgelerini iptal edeceğiz.”

 


[1] Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği

[2] Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2021/9 Sayılı Genelge