Von der Leyen gelecek hafta yüzde 55 azaltım hedefini açıklayabilir

Merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin hedefi desteklediği bildirildi

10 Eylül 2020

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in birliğin 2030 yılı emisyon düşürme hedefini gelecek hafta yüzde 55 olarak açıklayabileceği iddia edildi.

EurActiv’in haberine göre Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokratik Birlik temsilcisi olarak parlamentoda bulunan Peter Liese 8 Eylül 2020 günü çevrim içi düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grupa sahip olan Avrupa Halk Partisi’nin %55’lik hedefi desteklediğini söyledi.

Liese grubun daha önce %50’lik hedef belirlenmesi önerisini desteklediği, bunun üstündeki bir hedefin ciddi bir maliyet-fayda analizi yapılmadan ve ABD ile Çin gibi ülkelerin benzer taahhütlerde bulunmadan önce yapılmaması gerektiğini savunduğunu hatırlatırken, fakat artık partinin hem bu hedefin ekonomik olarak ulaşılabilir olduğunu gördüğünü hem de başka ülkeler ne yaparsa yapsın %55’lik hedefi destekleyeceğini söyledi.

Bununla birlikte parlamentodaki diğer partiler, Sosyalist ve Demokratlar ile Yeşiller bu hedefin %65 olarak belirlenmesini istiyor.