11 milyon metrekare hazine arazisi kiraya verildi

Araziler ağaçlandırma amaçlı olarak kiraya veriliyor

19 Ağustos 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019-2020 yılları Ocak-Temmuz dönemlerinde 11 milyon metrekarelik Hazine arazisini vatandaşlara kiralandığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili açıklamasında[1] Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce, Hazine taşınmazlarının başta yerli ceviz, badem, antep fıstığı ve zeytin olmak üzere, kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin ve akasya gibi türlerin yetiştirilmesi için 10 yıla kadar ağaçlandırma amaçlı olarak vatandaşlara kiralandığını kaydetti.

Kurum şunları söyledi;

“Yerli üretimi de desteklediğimiz bu uygulama kapsamında, ülkemize yeni ağaçlandırılmış alanlar kazandırmaya başladık. Buna göre, 2019 ve 2020 yılının ilk 7 ayında toplam 29,4 milyon metrekare taşınmazı ağaçlandırma amaçlı kiralanmak üzere ilana çıkardık. Kırşehir’de 2 milyon metrekare, Erzurum’da 1,4 milyon metrekare, Mardin’de 1,1 milyon metrekare olmak üzere ülke çapında toplam 11 milyon metrekare Hazine taşınmazı için vatandaşlarımızla kira sözleşmesi imzaladık. Böylece bu taşınmazlar üretime açılmış oldu. Bugün 11 milyon metrekareye ulaştık. Hedefimiz 29,4 milyon metrekareye çıkarmak, bunu da inşallah en kısa sürede başaracağız.”

Açıklamadaki bilgilere göre kiralama işlemi Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen veya gerçek/tüzel kişiler tarafından talep edilip, kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar, idarenin internet sayfasında ve uygun görülen diğer şekillerle 30 gün süreyle ilan ediliyor. İlandaki bu taşınmazlardan köy ve belde sınırları içinde bulunanlar ise aynı süre içinde ilgili köy ve beldede duyuruluyor.

Bu uygulamada kira, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce fidan türleri ve arazi verim sınıfları dikkate alınarak her yıl yeniden belirlenen bedel üzerinden alınıyor.

Kira bedeli, ilk 5 yıl için yüzde 50 indirim uygulanarak tahsil ediliyor.

Bu kapsamda 2020 yılı için dönüm başına alınacak kira bedeli kavak, kestane, ceviz ve badem türleri için ilk 5 yıl 6,50 TL, çam, sedir, göknar, kayın ve söğüt türleri için 2,60 TL olarak belirlenmiş durumda.

Uygulamadan yararlanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları/Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine şahsen veya Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi www.milliemlak.gov.tr üzerinden elektronik olarak başvuru yapabiliyor.

 


[1] 11 milyon metrekare hazine arazisi ağaçlandırma için kiraya verildi