Türkiye rüzgarda 10 GW’ı aştı

Türkiye 10 GW’lık kurulu güce en yüksek rakımlı rüzgâr enerjisi projesinde ulaştı

22 Ağustos 2021

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi gücünün 10 GW’ı aştığı bildirildi.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye rüzgâr enerjisi sektörü bu önemli kilometre taşını Bağlama RES projesinin kabulü ile gerçekleştirildi.

FİBA Grubu şirketi Fina Enerji’nin yatırımı olan Bağlama RES projesi Van’ın Gevaş ilçesinde bulunuyor. İlk fazı 2020 yılında devreye giren proje 53,2 MW kurulu güce sahip.

Bununla birlikte proje aynı zamanda 2.900 metre ile Türkiye’nin en yüksek rakımlı, aynı zamanda en doğu noktasındaki rüzgar enerjisi santrali olma ünvanlarına da sahip oldu.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. verilerine göre Türkiye’nin rüzgâr enerjisi gücü 2020 sonunda 8.832,4 MW’a, geçtiğimiz ay sonunda ise 9.929,3 MW’a ulaşmıştı.

TÜREB tarafından gelişme ile ilgili sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda şunlar ifade edildi;

Bugün Ares Elektrik Üretim Anonim Şirketi Bağlama RES Projesi’nin kabulü ile kurulu gücümüz 10.000 MW’ı aştı.

Devletimizin koymuş olduğu vizyon doğrultusunda, yatırımcısı, finansçısı, 1500 m. rakımdaki dağın tepesine türbinleri taşıyan nakliyecisi, bu rakımda hiç durmadan yıllarca çalışacak teknolojileri geliştiren türbin firmaları ve onların lokal tedarikçileri, yatırımcının yatırımını yapmasından,ölçüm direği dikeni, bu ölçümü analiz edip rapor hazırlayan danışmanı, bu raporu alıp inceleyen bankacısı, bankacının verdiği finansmanı sigortalayan sigortacısı, kanatçısı, kulecisi, vinççisi, jeneratörcüsü, cam elyaf üreteni, karbon elyaf üreteni, türbini dikeni, sökeni, kuranı, kabulünü yapanı, parçasına bakanı, santraldeki bekçisi, şantiyenin tozunda yemek pişiren aşçısı, şoförü, mühendisi, teknisyeni; kısaca yerlisi yabancısı binlerce kişiyle canla başla çalışarak ülkemizin rüzgar kurulu gücünü 10.000 MW’ın üstüne çıkardık!

Daha nice 10 bin’lere..