Orta Doğu’nun en büyük rüzgâr projesi devreye girdi

Suudi Arabistan’daki proje tamamlandığında 400 MW güce sahip olacak

9 Ağustos 2021

400 MW kurulu güce sahip olacak, Suudi Arabistan’ın ilk, Orta Doğu’nun ise en büyük rüzgâr enerjisi santrali projesinin kısmi olarak tamamlandığı ve santralde elektrik üretiminin başladığı bildirildi.

Projenin yatırımcısı Masdar tarafından yapılan açıklamada projenin ne kadarlık bir bölümünün devreye girdiği bilgisi ise paylaşılmadı.

Suudi Arabistan’ın Ürdün sınırındaki Cevf bölgesinde inşa çalışmaları devam eden Dumet-ül Cendel projesi tamamlandığında 99 rüzgâr türbininden oluşacak ve 400 MW gücünde olacak.

Proje Birleşik Arap Emirlikleri kamu şirketi Masdar ile Fransız EDF Renewables’ın 500 milyon ABD dolarlık ortak yatırımı ile hayata geçecek.

Şirketler proje için 20 yıllık alım garantisine dayalı yatırım hakkını 2019 yılı Ocak ayında, Megavat-saat (MWh) başına 21,3 ABD Doları teklifleri ile kazanmışlardı.

Bununla birlikte EDF Renewables, nisan ayında yaptığı açıklamada yatırım için finansal kapamanın yapıldığı tarihte projenin seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetinin, ihalenin yapıldığı güne göre %6,5 gerileyerek 19,9 ABD Doları/MWh olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşmıştı.

Projede Danimarkalı rüzgâr türbini üreticisi Vestas’ın 4,2 MW güce sahip V150-4.2MW türbinleri kullanılacak.

Suudi Arabistan rüzgâr enerjisinde 2025 yılına kadar 7 GW, 2030 yılına kadar da 16 GW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.