Total Hollanda’da 20 bin şarj noktası kuracak

Sağlanacak elektriğin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı olması gerekiyor

23 Ocak 2020

Fransız enerji şirketi Total Avrupa’nın şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük şarj noktası işletme hakkı ihalesini kazandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Amsterdam Büyükşehir Bölgesi Elektrik İdaresi şirkete ülkede 20 bin adet yeni elektrikli araç şarj noktası kurma ve işletme hakkı verdi.

Açıklamaya göre ülkedeki mevcut talebin %15’ini karşılayabilecek olan şarj noktaları toplam nüfusun 3,2 milyon olduğu ülkenin Kuzey Kuzey Holland, Flevoland ve Utrecht bölgelerinde kurulacak.

Bununla birlikte şarj noktalarında sağlanacak elektriğin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş olması gerekecek.

Total yayınladığı açıklamada oluşacak bu yeni talebi karşılamak üzere Total Netherlands şirketinin yeni güneş enerjisi projeleri üzerinde çalışacağını da bildirdi.

Şirket bunun dışında elektrik tüketiminin yüksek olduğu dönemlerde bölgedeki elektrik şebekesinin dengeli şekilde yönetilebilmesi ile araçların enerji üretim maliyetlerinin daha uygun dönemlerde şarj edilmesine imkan sağlayabilecek akıllı şarj teknolojileri geliştirme çalışmaları da yürütecek.

200 binden fazla elektrikli araç, 100 binden fazla şarj noktası var

31.12.2019 itibari ile Hollanda’da 107.536 tam elektrikli, 95.885 adet de plug-in hibrit elektrikli araç bulunuyordu.

Aynı tarih itibari ile ülkede 27.773 adedi 7/24 kamuya açık, 1.262 adedi de hızlı şarj özelliğine sahip 100.302 adet şarj noktası bulunuyordu.

Total Netherlands ise halihazırda ülkede 4.500 adet şarj noktasına sahip.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör