Aksa Enerji Şanlıurfa doğal gaz santralinde üretimi durduruyor

Şirketin gerekçesi rekabetçi fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanının azalması

23 Ocak 2020

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde elektrik üretimini durdurmak üzere TEİAŞ’a başvuru yaptığını açıkladı.

Şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınladığı açıklamada kararın gerekçesi olarak Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanının azalmasını gösterdi.

Şirket tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

147 MW kurulu güçteki Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı azaldığından geçici süreyle üretimini durdurmak için TEİAŞ’a başvuru yapılmıştır.

Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2019 yılının ilk dokuz ayında %15 kapasite kullanım oranıyla çalışmış olup, yurt içi enerji üretimimiz (Türkiye ve KKTC) içindeki payı aynı dönemde %2, üçüncü çeyrek içinde ise % 0,5 olarak gerçekleşmiştir.

Baca gazı arıtma sistemi olmayan kömür santrallerinin emisyon şartlarını sağlayana kadar kapanması nedeniyle oluşan üretim talebi, verimliliği daha yüksek olan Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali tarafından rahatça karşılanabilecek durumdadır. Yapılan başvuru, lisans iptali olmayıp sadece üretimi durdurmak yönünde olduğu için Şanlıurfa santralimiz uygun piyasa koşullarının sağlanması durumunda kısa sürede üretime tekrar başlayabilecektir. Üretimi durdurma talebimiz olumlu karşılandığında santralimizin iletim bedeli giderlerinde yaklaşık %90 oranında maliyet tasarrufu sağlanacaktır.