TENMAK enerjide dijitalleşme için teşvik çağrısı yayımladı

Ar-Ge teşviği çağrısının bütçesi 100 milyon TL olarak belirlendi

4 Kasım 2023

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) enerjide dijitalleşmeye yönelik projeler için Ar-Ge teşviği çağrısı yayımladı.[1]

Çağrı metninde yer alan bilgilere göre yenilenebilir enerji santralleri ile enerji üretim, iletim ve/veya dağıtım aşamalarına yönelik dijital teknoloji projeleri için destek sağlanacak.

“TENMAK Teknoloji ve Ürün Geliştirme Projeleri (TUGEP) Destek Programı” kapsamında yer alacak 2023-TARGET-1-05-ED kodlu çağrının toplam bütçesi 100 milyon TL olacak. Başvurular için bütçe üst limiti de bulunmuyor.

Projede kamu kurum/kuruluşu, üniversite ve özel sektör kuruluşları Proje yürütücüsü kuruluş (PYK) olabilecek.

Bununla birlikte proje organizasyonunda en az bir kamu kurum/kuruluşu veya üniversitenin ayrıca sanayi ortağının PYK olarak görev alması şartı bulunuyor.

Projelerde birden fazla PYK’nın yer alması durumunda projenin yönetiminden sorumlu olan Proje yöneticisi kuruluş (PYÖK) belirlenecek ve proje başvurusu PYÖK’nın Proje Yöneticisi (PYÖ) tarafından yapılacak.

TENMAK tarafından sağlanan toplam proje bütçesinin en az %20’sinin de ayni ya da nakdi destek olarak projenin Sanayi Ortağı tarafından ayrıca karşılanması gerekecek.

Projelerin gerçek ortamda kullanılabilecek teknolojik bir ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor

Çağrı metninde, çağrının amacı olarak da yeşil enerji geçişi için yapay zekâ, makine öğrenimi, dijital ikiz, siber güvenlik, blok zincir, büyük veri, bulut bilişim, akıllı şebeke/şarj, IoT ve AR/VR konularında kamu, üniversite ve sanayi kurumlarını bir araya getirerek Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ticarileştirilebilir teknolojileri geliştirmek olduğu bildirildi.

Metinde ayrıca program ile Teknoloji Hazırlık Seviyesi (THS) en az 4 olan projelerin, THS 8 seviyesine çıkarılıp gerçek ortamda kullanılabilecek teknolojik bir ürüne dönüştürülmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Destek programı için başvurular çevrim içi olarak 3 Kasım 2023 ila 6 Şubat 2024 tarihleri arasında alınacak.


[1] TENMAK Teknoloji ve Ürün Geliştirme Projeleri Destek Programı TEMAK Ar-Ge Teşvikleri 2023-TARGET-1-05-ED Enerjide Dijitalleşme Çağrısı