Avrupa Parlamentosunda Türkiye’nin rüzgâr sanayisindeki gücü konuşulacak

TÜREB – WindEurope işbirliği ile özel bir oturum gerçekleştirilecek

25 Ekim 2023

Avrupa Parlamentosunda bugün düzenlenecek olan “Rüzgar Enerjisi Tedarik Zinciri Zorlukları, Çözümleri ve AB Bölgesi için Alternatifler” başlıklı oturumda Türkiye’nin rüzgâr enerjisi sanayisi ile Avrupa Birliği’nin rüzgâr enerjisi hedeflerine sunabileceği katkı konuşulacak.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) ve Avrupa’nın en büyük rüzgâr enerjisi sektör birliği WindEurope işbirliği ile 25 Ekim 2023 günü düzenlenecek toplantıda Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Nordex Acciona CEO’su José Luis Blanco , Enercon CEO’su Jürgen Zeschky, CS Wind CEO’su Seung-Bum Kim ve TPI CEO’su William Siwek ile birlikte TÜREB Başkanı İbrahim Erden de bir konuşma yapacak.

Toplantıya aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal, OECD Daimi Temsilcisi Kerem Alkin, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı‘nın da katılması bekleniyor. TÜREB de toplantıda Başkan İbrahim Erden ile birlikte Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 17 kişilik heyet ile temsil edilecek.

“Mücadelemizi yurt dışına taşımamız gerektiğini gördük”

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında etkinliğe yönelik yaptığı konuşmasında Avrupa Parlamentosu’nda bir etkinlik düzenleme kararının gerekçesinin, Türkiye rüzgâr enerjisi sanayisi sektörünün büyümesi ve sektörün Türkiye’ye sağladığı katma değerin artması için sürdürdükleri mücadeleyi yurt dışına taşıma gerekliliğinin oluşmasına bağladı.

Konuşmasında Avrupa Birliği ülkelerindeki rüzgâr türbini ve aksam üreticileri arasında tedarik zincirindeki sorunların giderilmesi ile bu zincirdeki uzak doğu riskini azaltmada nasıl bir politika belirlenmesine yönelik iki taraf oluştuğuna dikkat çeken İbrahim Erden burada taraflardan birinin tüm tedarik zincirinin AB üyesi 27 ülke içinde içinde kalması gerektiğini diğerinin ise Türkiye gibi Avrupa ekosistemindeki tedarikçilerin de yer alacağı bir yapının oluşması gerektiğini savunduğunu söyledi.

WindEurope’un da olduğu ikinci grubun Türkiye gibi Gümrük Birliği üyesi veya ikili ticaret anlaşması sahibi ülkeleri içine alan bir tedarik zinciri havuzu oluşturularak, Avrupa’daki üreticileri destekleyecek tedarik zincirlerinin oluşması gerektiğini savunduğu bilgisini veren Erden TÜREB olarak ülke ve sektör çıkarları doğrultusunda bu tarafı desteklerini kaydetti.

İbrahim Erden bu doğrultuda, Enerji ve Dışişleri Bakanlıkları, Uluslararası Enerji Ajansı ile ekipman üreticileri gibi kesimler ile yaptıkları istişarelerden sonra Avrupa Parlamentosu içindeki özellikle parlamenter ve komisyon üyeleri gibi karar vericilere Türkiye’nin AB ülkelerine rüzgâr enerjisi alanında sağlayacağı katkıyı anlatmak amacı ile bir toplantı düzenleme çalışmalarına başladıkları söyledi.

Toplantı ile Avrupa Birliği parlamenterleri, AB üyesi ülkelerin Brüksel’deki diplomatik ve enerji misyonlarının yöneticilerine doğrudan ulaşma fırsatı oluşacağına dikkat çeken Erden, katılımcılara gerek son on beş yıldaki destek mekanizmaları sayesinde Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde kurulu güç ve ekipman üretimi alanında ulaştığı kapasiteden gerekse de hızlanacak büyüme sayesinde bu alanda Avrupa ile olan entegrasyonun artacağından bahsedeceğini kaydetti.

“Türkiye rüzgâr ekipmanında Avrupa’nın en büyük tedarikçi partneri olmaya aday”

Erden’e göre başta yüksek miktardaki depolamalı projelere sağlanacak kapasiteler olmak üzere, lisanssız kapasite tahsisleri ile lisanslı projelere kapasite artışları için yapılan tahsisatlar ayrıca deniz üstü rüzgâr enerjisi alanında beklenen kapasitelerin oluşturacağı yüksek proje stoğu Türkiye’nin rüzgâr sanayisinin gelişmesine hız kazandırarak Avrupa’yla olan entegrasyonu çok daha güçlü bir şekilde destekleyecek.

İbrahim Erden yapacağı sunumda temel olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin rüzgâr enerjisi ekipmanı tedariği açısından da en büyük tedarikçi partneri adayı olduğu mesajını vereceğini, Türkiye’nin fark yaratabileceği ve bir gerçeklik olarak ortada olan bu konuyu üstüne basa basa vurgulamak istediklerini ifade etti.

“AB parlamentosunda onlara çözüm üretecek bir öneri olarak Türkiye’yi konuşacağız”

TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri İskender Kökey de basın toplantısında yaptığı konuşmasında Avrupa Birliği’nin önünde enerji alanında iki temel gerçeklik olduğunu, bunlardan birincisinin uzak doğu ülkeleri olan tedarik zinciri sorunlarına bir çözüm üretmek, ikincisinin de Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Rusya’ya enerji alanında bağımlılığın ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Enerji arzının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefi belirleyen Avrupa Birliği’nin, bu hedeflere ulaşmada önünde izin süreçlerinin uzunluğu ile tedarik zinciri sorunlarının olduğuna dikkat çeken Kökey, izin süreçlerinin politik kararlarla aşılabileceğini fakat AB’nin tedarik zinciri sorununu aşmak için Türkiye gibi yakın bir bölgede yer alan teknoloji üreten, güvenilir ve bu ekipmanları Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edebilen çözüm ortaklarına ihtiyaçları olduğunu savundu.

İskender Kökey Avrupa Birliği’nin başkentinde yapılacak bu toplantıda TÜREB olarak memleket meselesi olarak gördükleri bu konuda Türkiye’yi temsil ederek, AB yetkililerine çözüm üretecek bir öneri olarak Türkiye’yi konuşacaklarını ifade etti.