Akfen’in Son HES Yatırımı Devreye Girdi

Trabzon’daki HES projesinde yasal süreç devam eden şirket, Kayseri’deki projesini devreye aldı.

6 Nisan 2011

Akfen Enerji Yatırımları Holding A.Ş’nin HES -1 portföyü içinde yeralan 25.81 MW’lik Çamlıca HES, 1 Nisan’da üretime başladı. Kayseri’de bulunan santral yıllık 94.47 GWh enerji üretecek.

Akfen Holding’in Yenilenebilir HES portföyü, AkfenHES Yatırımları ve Enerji Üretim AŞ (“HES-1”), Akfen Hidroelektrik Santrali Yatırımları AŞ (“HES-2”) ve Akfen Enerji Kaynakları Üretim ve Tic AŞ (“HES-3”) adlı üç şirketin altında yer alıyor. HES-1’de toplam 132 Megavat kurulu gücündeki 11 proje, HES-2’de toplam 119 Megavat kurulu gücündeki 8 proje ve HES-3’de lisans süreci devam eden baraj tipi Laleli HES (99MW kurulu güç) ve nehir tipi Adadağı HES (4,7 MW kurulu güç) olmak üzere toplam 104 MW kurulu güce sahip 2 proje bulunuyor.

HES-1 projelerinin yatırımları için Denizbank A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Finansbank A.Ş., T. İş Bankası A.Ş.’nin oluşturduğu konsorsiyumdan 166.45 milyon euro’luk kredi sağlanmıştı.  HES-1’e dahil tüm projelerin inşaatı tamamlanma aşamasında bulunuyor.

Akfen Hidroelektrik Santrali Yatırımları A.Ş. (HES 2) altındaki projelerin finansmanı ile ilgili olarak ise Denizbank A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş.’nin oluşturduğu konsorsiyumdan toplam 137.8 milyon euro tutarında kredi 5 Mayıs 2010 tarihinde sağlandı.

Üç grup HES’den oluşan portföy 354 MW kurulu güç ve yıllık 1.329 GWh üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

Öte yandan Yuvarlakçay HES’te ve Tepe HES’te yürütmeyi durdurma kararı verilirken, Çatak HES’in yer aldığı bölge Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Derece sit alanı olarak ilan edildi. Yasal süreç devam ediyor.