Solar İstanbul “Sürdürülebilirlik ve Enerji Dönüşümü” teması ile gerçekleştirilecek

Solar İstanbul 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında Tuzla Viaport’ta gerçekleştirilecek

30 Aralık 2021

23-26 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Solar İstanbul Fuar ve Konferansı hazırlıkları kapsamında sektör derneklerinin temsilcileri ile basın mensuplarını bir araya getiren bir toplantı gerçekleştirildi.

28 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan BİFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Feraye Gürel konuşmasında dünyanın enerji dönüşümü içinde olduğunu altını çizerken, Solar İstanbul’u da bu yüzden sadece solar fuarı olarak değil, bu dönüşümün en önemli başlıklarından olan dijitalizasyon, e-mobilite ve enerji depolama konularını da eşit ağırlıklı olarak kapsayacak şekilde planlandıklarını belirtti.

Feraye Gürel etkinliği sektörde fark yaratacak şekilde, daha fazla karar vericilerin yer aldığı şekilde gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirtirken, bu amaç doğrultusunda katılımcı açısından da nicelik değil niteliği hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Gürel’in verdiği bilgilere göre etkinliğin konferans programı da bu hedefler doğrultusunda çok kapsamlı olacak.

Konferansın stratejik konularını pandemi sonrası enerji planlaması, enerji yatırımlarına yönelik finansman ve refinansman, enerji depolama, dijitalizasyon, e-mobilite, elektrikli araç şarj istasyonlarının mevcut şebekelere nasıl entegre edileceği gibi başlıklar oluşturacak. Teknik tarafta ise yüzen fotovoltaik sistemler, yeşil hidrojen, solar mimari ve hibrit sistemler gibi konulara ağırlık verilecek.

Serdar Kuzuloğlu, Murat Yetkin ve Levent Erden de Solar İstanbul’da keynote konuşmacıları olarak yer alacak.

Üç gün sürecek etkinliğin ayrı günlerinde Serdar Kuzuloğlu dijitalleşme ve insan arasında etkileşim ile Endüstri 4.0, Murat Yetkin enerji sektörünü ilgilendiren güncel gelişmeler, Levent Erden de pandeminin insan yaşamı üzerindeki etkisi üzerine değerlendirmelerini paylaşacak.

Etkinlikte enerji sektöründe kadın istihdamına da özel yer verilecek ve bu konuyu da gündeme alan sadece kadın mühendislerin yer aldığı bir oturum gerçekleştirilecek

Birleşik Fuar Yapım A.Ş (BİFAŞ) organizatörlüğünde ve GENSED, GÜNDER ve GÜYAD işbirliği ile gerçekleştirecek Solar İstanbul’a T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşu destek veriyor.