Hamzabeyli RES kapasite artışı projesinde Nordex türbinleri kullanılacak

VRES Enerji yatırım ile 100 MW’ı aşacak

30 Aralık 2021

VRES Enerji Edirne’de bulunan Hamzabeyli Rüzgâr Enerjisi Santrali projesinin kapasite artışının türbin tedariği için Nordex ile anlaştı.

Nordex Türkiye’den yapılan açıklamadaki bilgilere göre 19,2 MW kurulu güç artışı sağlayacak projede 4 adet Nordex N149/4.8 rüzgâr türbini kurulacak.

Nordex’in 10 senelik “Premium Service” hizmeti de sağlayacağı projenin 2022 yaz aylarında tamamlanarak devreye girmesi hedefleniyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan şunları kaydetti;

“VRES Enerji’yle Hamzabeyli RES Kapasite Artışı Projesi vesilesiyle ilk defa beraber çalışma fırsatı yakalıyoruz. Yatırımcı portföyümüze yeni bir yatırımcının daha eklenmesini Nordex Türkiye olarak çok önemli buluyoruz. VRES Enerji’nin gerek Türkiye’de gerekse bölge coğrafyasında önemli yenilenebilir yatırım planları var. Hamzabeyli’deki bu projeyi zamanında ve başarıyla bitirip, VRES Enerji’nin Türkiye ve bölgedeki büyüme planlarına destek vermeyi ve bu planların gerçekleşmesinde aktif bir çalışma ortağı olarak yer almayı hedefliyoruz.

Hamzabeyli RES Kapasite Artışı Projesi’nin hayırlı olmasını temenni eder, VRES Enerji’ye ve ekibine, Nordex’e olan güvenlerinden dolayı teşekkür ederim.”

Türkiye rüzgâr enerjisi kurulu gücünün %28,55’lik bölümü toplam kurulu güçleri 3 GW’ı aşan 1.000’den fazla Nordex türbininden oluşuyor. Şirket bu pazar payı ile Türkiye rüzgâr türbini pazarında lider konumda bulunuyor.

VRES Enerji kurulu güçte 100 MW’ı aşacak

VRES Enerji’nin portföyünde halihazırda 83,5 MW gücünde yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santrali bulunuyor.

Şirketin portföyünün 22,5 MW’lık bölümü 4 adet güneş enerjisi santralinden, 6 MW’lık bölümü bir adet biyogaz santralinden ve 55 MW’lık bölümü iki adet rüzgâr enerjisi santralinden oluşuyor.