Sanko Enerji ikinci hibrit GES projesinde Siemens Energy ile çalışacak

6 MW gücündeki GES Hilal 2 RES sahasında kurulacak

24 Ekim 2023

Sanko Enerji Grubu 10 MW gücündeki Hilal 2 Rüzgâr Enerjisi santraline bağlı olarak gerçekleştireceği 6 MW gücündeki hibrit güneş enerjisi santrali yatırımı için Siemens Enerji ile anlaşma imzaladı.

Sanko Enerji’den konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre 2024’ün ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanan santralin tüm mühendislik, tedarik ve yapım işleri anahtar teslim olarak Siemens Enerji tarafından üstlenilecek.

İşbirliğine yönelik imza töreni 19 Ekim 2023 Perşembe günü Sanko Enerji Genel Müdürlük binasında Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, Sanko Enerji CFO’su Evren Sıtkı Güvenç ve Siemens Enerji Şebeke Teknolojileri Servis İş Birimi Ülke Yöneticisi Ali Aykut Adanır‘ın katılımıyla gerçekleşti.

Halihazırda 1.000 MW düzeyinde olan elektrik üretim portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olan Sanko Enerji geçtiğimiz haziran ayında bu kapasiteyi artırmak için kapasite artış yatırımlarına ağırlık vereceklerini açıklamıştı.

Şirket son olarak Akyel RES sahasında 50 MW güce sahip bir hibrit güneş enerjisi santrali yatırımını hayata geçirerek aynı zamanda güneş enerjisi alanındaki ilk projesini de devreye almıştı.

Konu ile ilgili açıklamada değerlendirmesi yer alan Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Hibrit ve depolamalı RES/GES’ler aracılığıyla kapasitemizi 10 yıl içinde 2.000 MW’a çıkarma hedefimiz için çalışmaya ve bu alanda son 10 sene içerisinde ülkemizde deneyim kazanmış firmalar ile iş birliklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. 1.000MW’lık portföyümüz içerisinde Siemens Enerji ile sıkı bir iş birliğimiz vardı, buna Siemens Enerji için görece yeni bir alan olan güneş santrali kurulum kapsamını da eklemiş bulunuyoruz.

Siemens Enerji Şebeke Teknolojileri Servis İş Birimi Ülke Yöneticisi Ali Aykut Adanır da anlaşmaya ilişkin şunları kaydetti:

Siemens Enerji olarak müşterilerimiz ve ortaklarımızla geleceğin enerji sistemleri konusunda çalışarak daha sürdürülebilir bir dünyaya geçişe destek oluyoruz. Ürün, çözüm ve hizmet portföyümüzle enerji üretimi ve iletiminden depolamaya kadar neredeyse tüm enerji değer zincirini kapsayan Siemens Enerji, Sanko Enerji’nin Hilal GES projesinin yapımını üstlenerek uzun yıllar devam eden iş birliğinde yenilenebilir enerji yatırımlarını pekiştiren önemli bir adım daha atmış oluyor.