Fransa’da yeni bir Gigafabrika kuruluyor

Elektrikli araçlar için batarya üretecek fabrika 9GWh kapasite ile üretime başlayacak

17 Ekim 2023

Avrupa Yatırım Bankası , Çin-Japon ortaklığı AESC (Automotive Energy Supply Corporation) şirketinin Fransa’da elektrikli otomobiller için batarya üretecek Gigafabrika yatırımına finansman desteği sağlayacak.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre banka yatırım için doğrudan 337,2 milyon Avro, ticari bankalar işbirliği ile de dolaylı olarak 112,8 milyon Avro kredi sağlayacak.

Fransa’nın Douai şehrinde inşa edilecek fabrikanın ilk fazının 2025 yılında devreye girmesi hedefleniyor.

1,3 milyar Avroya mal olacak projenin ilk fazı ile fabrikada yılda 200 bin elektrikli otomobilde kullanılacak 9 Gigavat-saatlik (GWh) batarya üretimi gerçekleştirilecek.

Fabrikanın kademeli olarak önce 24 GWh, 2030 yılında da 30 GWh kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Fabrikada üretilen piller ilk etapta Renault’nın R5 ve 4Ever modelli yeni ECHO otomobillerinde kullanılacak. Fabrikanın kapasitesinin artması ile diğer otomotiv üreticileri ve endüstriyel firmalar da fabrikadan batarya sağlayabilecek.

Komisyonun açıklamasında yatırımın Avrupa Yeşil Mutabakatı içindeki 2050 yılında karbon nötr olma hedefi ile uyumlu olduğu ve bu hedef doğrultusunda “AB Malı” batarya üretim kapasitesinin önemli ölçüde artmış olması gerektiğine vurgu yapıldı.

Avrupa Birliğ ülkelerinde 2035 yılından sonra içten yanmalı motorlu araç satışının yasaklanması kararı alınmıştı.

Fransa hükümeti de ülkesindeki otomobil firmalarının 2030 yılında, yıllık 2 milyon adet elektrikli araç satabilmesini hedefliyor.