Rüzgarda Akenerji – Polat Enerji İşbirliği

Akenerji Polat Enerji’nin rüzgar üretim kapasitesini satın aldı

2 Haziran 2010

Akenerji ile Polat Enerji arasında 100 megavat kurulu güce sahip rüzgar enerjisi santrallerinin üretim kapasitesinin satın alınmasına dair bir anlaşma imzalandı.

Yapılan antlaşma ile Akenerji Polat Enerji’nin mevcut 100 megavat gücündeki santrallerinin yanında bu yıl devreye girmesi planlanan 40 megavatlık kurulu rüzgar gücününde üretim kapasitesine sahip olacak.

İmza töreninde konuşan Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş 2015 yılına kadar 1.2 ila 1.3 milyar avroluk bir yatırım ile 2015 yılına kadar ortaklları ile beraber kurulu rüzgar enerjisi güçlerini 1.000 megavata çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Eriş Polat Enerji’nin bugüne kadar rüzgar enerjisi için 260 milyon avroluk yatırım gerçekleştiğini de ifade etti.

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman ise Polat Enerji ile yaptıkları anlaşmanın önünün açık olduğunu ve 2010’un sonundan sonra da devam ettirebilecekilerini belirtirken elektrik üretim kapasitelerini satın almak üzere başka şirketler ile de görüşmelerinin devam ettiğini sözlerine ekledi. Danışman Akenerji’nin yüzde 95 oranında ikili anlaşmalar yolu ile olmak kaydı ile aylık 200 kWh civarında elektrik satışının gerçekleştiğini bunun ise 25 milyon kWh’lik kısmının Polat Enerji’den sağlanacağını belirtti.