Tony Blair Yenilenebilir Enerji İçin Çalışacak

Eski İngiltere Başbakanı yenilenebilir enerjilere yatırım yapan bir şirkete danışmanlık yapacak

27 Mayıs 2010

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ABD’li risk sermayesi şirketlerinden Khosla Ventures’a danışmanlık hizmeti vereceği açıklandı.

Sun Microsystems’in kurucuları arasında yer alan Vinod Khosla’nın sahibi olduğu Khosla Ventures 1 milyar dolarlık bir kaynağı yönetiyor ve yenilenebilir enerji alanında yenilikçi teknolojilere finansal destek sağlıyor.
Tony Blair 2007 yılında İngiltere Başbakanlığı görevini devretmesi ile ABD, BM, Rusya ve Avrupa Birliği’nin oluşturduğu ortadoğu dörtlüsünde görev almıştı. Blair ayrıca halen JP Morgan Chase’te danışmanlık görevi yürütüyor.

Blair konu ile ilgili açıklamasında iklim değişikliği sorununun politik bir gündem olmaktan ziyade yenilikçilik, yaratıcılık ve azim gerektiren acil önceliği olan bir konu olduğunu belirtti.

Vinod Khosla ise Tony Blair ile olan çalışmalarının yerel ve küresel politikayı anlamak konusunda kendilerine yardımcı olacağını belirtirken çalışmalarında politik ve jeopolitik güçlerin konumu, organizasyon davranışı ve sosyal davranışlar ve değişimleri gibi konularda Blair ile işbirliklerinin olumlu olacağını söyledi.

Khosla Ventures etanol üretimi konusunda yaptığı yatırımlar yüzünden ABD’deki gıda üretimine zarar verdiği yönünde güçlü eleştirilere maruz kalıyordu.