Rüzgar Türbini Pazarında Çin Etkisi

Çinli türbin üreticileri ülkelerinde gösterdikleri başarıyı dış pazarlara yayma hedefinde

3 Haziran 2010

Daha on yıl öncesine kadar General Electric, Vestas ve Gamesa gibi dev rüzgar türbini üreticilerin neredeyse tamamına sahip olduğu Çin rüzgar türbini pazarındaki hakimiyet artık Çinli firmalara geçti.

Çin hükümetinin ülkedeki rüzgar enerjisi yatırımlarını ve bu yatırımlarda yerli firmalar tarafından  üretilmiş rüzgar türbini kullanımını teşvik eden politikaları sayesinde bugün Çinli türbin üreticileri 10 yıl önce çok küçük pay sahibi olabildikleri bu pazarda yüzde 80’lik paya ulaştılar. Bazı uzmanlara göre ise Çinli firmalar kendi ülkelerinde yakaladıkları bu başarıyı dış pazarlara taşımanın arifesindeler ve ilk dikkat çekici başarılarını bir yıl içerisinde almaya başlayabilecekler.

Geçen yıl kurulu rüzgar enerjisi gücünün 13.000 megavattan fazla artarak rüzgar enerjisi kapasitesinin  iki katına çıktığı Çin’de bugüne kadar yerel firmalar bu olumlu ortamında etkisi ile iç pazara odaklanmışlardı. Geçen yıl Çin dışında gerçekleşen 24.450 megavatlık rüzgar türbini kurulumlarında Çinli firmaların payı yalnızca 30 megavat olmuştu.

Bu durumun değişeceğinin en önemli göstergelerinden biri ise Çin’in önemli rüzgar türbini tedarikçilerinden biri olan Goldwind şirketinin yakın zamanda ABD Şikago’da ofis açması ve üretim kapasitesini arttırmak amacı ile 1.2 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirmek üzere çalışmalara başlamış olması.

Uzmanlara göre ucuz işgücü ve teşvikler sayesinde Çin’de üretilen türbinlerin megavat başına maliyetleri yaklaşık olarak 730.000 dolar iken Avrupa ve ABD’de bu rakamlar 1 milyon dolar civarında.