“Rüzgar sektörüne yılda 1.000 MW kapasite yetmez”

TÜREB Başkanı Arıcı rüzgâr sektörünün yılda 1.500 GW’ın üstünde gücü devreye alabileceğini söyledi

16 Aralık 2021

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi 10’uncu kez gerçekleştirildi.

Türkiye rüzgar enerjisi gücünün geçtiğimiz Ağustos ayında 10 GW’ı geçmesi dolayısı ile “10’dan Sonra Süzgar” başlığı ile düzenlenen etkinlik pandemi koşulları nedeni ile bu yıl hibrit şekilde gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan TÜREB Başkanı Ebru Arıcı iklim krizinin net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı ve karbonsuz elektrik üretimine yönelmesi zorunlu hale getirdiğine vurgu yaptı.

Arıcı konuşmasında Türkiye rüzgâr enerjisi sektörünün mevcut durumu hakkında da bilgiler paylaştı.

Arıcı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye’de halihazırda 120 yatırımcı tarafından inşa edilmiş 270 rüzgâr enerjisi santralinde, toplam kurulu güçleri 1.580 MW’ın üstünde olan 4 binden fazla türbin ile elektrik üretimi gerçekleştiriliyor.

2021’de başlayan hibrit yatırımları ile şimdiye kadar 6 santralde 140 MW’lık yardımcı kaynak olarak güneş enerjisi gücü devreye alındı, 1.500 MW’lık proje de lisanslama sürecinde bulunuyor.

Halen inşası devam eden, mevcut planlanan ve YEKA süreçlerinde olan santrallerin devreye girmesi ile Türkiye’nin rüzgar gücünün 2030’a gelmeden 20 GW’ı aşacağına inandıklarını da sözlerine ekleyen Ebru Arıcı, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyelinin 100 bin MW’ın üstünde olduğuna da vurgu yaptı.

Konuşmasında rüzgâr enerjisinde yerli sanayinin gelişimine de özel vurgu yapan TÜREB Başkanı, YEKDEM desteğinin de sayesinde gelişen sektördeki firmaların nitelikli iş gücü ve yüksek teknoloji ile üretim yaptıklarını ve üretimlerinin %75’ini 6 kıtadaki 45 ülkeye ihraç ettiklerine dikkat çekti.

Ebru Arıcı temiz ve yeşil enerji hedeflerinin gerçekleştirilmesi için ise sektörün düzenli olarak kapasite açıklanmasına ihtiyaç duyduğunun altını çizerken, yılda 1.000 MW’lık kapasitenin sektör için yeterli olmayacağını, sektörün 1.500 MW’ı hatta daha fazlasını gerçekleştirecek güce sahip olduğunun altını çizdi.