Rüzgar enerjisi sanayisinde yeni ortaklık

ALKE İnşaat TPI Composites ile İzmir’de türbin kanadı üretimine başladı

22 Mart 2012

ALKE İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin ABD, Arizona Merkezli TPI Composites, Inc. şirketi ile rüzgar türbinlerine yönelik kompozit kanat üretimi için ortaklık kurduğu açıklandı.

Açıklamada ortaklığın amacının Türkiye pazarının yanısıra, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika pazarlarına yönelik rüzgar türbini kanadı üretebilmek olduğu belirtilirken, ortaklığın İzmir’de yer alan tesisinde üretimin başladığı açıklandı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Alke İnşaat CFO’su Ayhan Kemaloğlu ilk etapta General Electric ile 4 yıllık bir sözleşme imzaladıklarını belirtirken, bir başka türbin üreticisi ile de görüşme halinde oldukları bilgisini paylaştı. Kemaloğlu değerlendirmesinde Yenilenebilir Enerji Yasası’nın rüzgar santrallerinde yerli ekipman kullanımına ek teşvikler getirdiğini hatırlatırken, bu anlamda yerli üretimin önemine dikkat çekti.

TPI  Composites şirketinin halihazırda Amerika ve Çin’deki tesisleri ile GE için üretim yapan bir firma olduğu bilgisini veren Ayhan Kemaloğlu Alke İnşaat olarak kendilerinin de daha önce Fuji için türbin kanadı üretimi yaparak Japonya’ya bu alanda ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.