”Ulusal güvenlik yenilenebilir teknolojilerine bağlı”

ABD’ye göre ulusal savunma stratejisi için yenilenebilir enerji teknolojileri hayati önemde

21 Mart 2012

ABD Deniz Kuvvetleri Bakanı Ray Mabus ABD için yenilenebilir enerji teknolojilerinde geride kalmanın ulusal güvenlik riski anlamına geleceğini iddia etti.

Bloomberg New Energy Finance tarafından New York’ta düzenlenen konferansta konuşan Mabus ABD silahlı kuvvetlerinin biyofuel ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Diğer ülkelerin bu teknolojilerde ilerleyerek, istihdam yaratıp ABD’nin yapamamasının güvenlik riski taşıdığını söyleyen Mabus, bu durumun geirisinde kalamayacaklarını ifade etti.

Temmuz ayında Havai’de yapılacak olan tatbikatta yüzde 50 oranından biyofuel karışımlı yakıtların test edileceği bilgisini veren Mabus, bu pazarı geliştirebildikleri takdirde biyofuel fiyatlarının fosil yakıtlar ile baş edebilecek kadar düşebileceğini iddia etti.

Ray Mabus ABD deniz kuvvetlerinin yıllık petrol maliyetinin 45 milyar dolar olduğu ve petrolün varil fiyatındaki her 1 dolarlık artışın bu maliyeti 31 milyon dolar artırdığını söylerken bu nedenle biyofuel alanında teknoloji geliştirmek için çalıştıklarını, bunu da daha iyi savaşçılar olmak için yaptıklarını söyledi.