Zorlu Pakistan’da BNY Mellon ile çalışacak

Şirket Pakistan’daki rüzgar enerjisi yatırımında BNY Mellon ile işbirliğine gidiyor

21 Mart 2012

Zorlu Enerji’nin aynı zamanda Pakistan’ın uluslararası kaynaklar ile finanse edilen ilk rüzgar enerjisi projesi olan “Pakistan Jhimpir Rüzgar Enerjisi Projesi”‘nin corporate trust servisleri icin BNY Mellon’a yetki verdiği açıklandı.

BNY Mellon’in “facility agent”, “offshore account” ve “security trustee” servislerini sağlayacağı Zorlu Enerji Turkiye’nin sahibi olduğu Zorlu Enerji Pakistan Ltd. yapılan satış anlaşması gereği, kendi başına ürettiği elektriği, Pakistan’ın ana enerji saglayıcısı National Transmission and Despatch Company’ye 20 yıl süre ile satacak.

Dünya Bankası’na bağlı kurumlardan olan International Finance Corporation’ın ana finansörlerden biri olduğu proje, Pakistan’ın ilk rüzgar enerjisi projelerinden biri olacak.

Proje, Pakistan’in Jhimpir sehrindeki unitesi dahil, 56.4 MMW kurulu gücündeki rüzgar enerjisi santralinin yapımını, işletmesini ve bakımını kapsıyor. Proje aynı zamanda Euromoney Project Finance Dergisinin 2012 “Middle East Renewables Deal of the Year” ödülünü kazanmıştır.

BNY Mellon Corporate Trust, İs Birimi Sorumlu Müdürü, Dean Fletcher, BNY Mellon’un yenilenebilir enerji sektörüne önem verdiğini ve gelişmekte olan pazarlarda da çevreye duyarlı projelere öncelikle servis vermeyi sürdüreceğini söyledi.

Fletcher, BNY Mellon İş biriminin, hem krediyi alan, hem de veren tarafla etkili bir şekilde çalışarak, projeyi problemsiz tamamladığını sözlerine ekledi.

Zorlu Enerji Genel Müdürü, I. Sinan Ak’ da, BNY Mellon’u, Türkiye’deki başka bir rüzgar enerjisi projesi de dahil olmak üzere daha önceki proje finansmanı işlemlerinden tecrübe ettikleri etkileyici servislerinden ve başarılarından dolayı seçtiklerini iletti. Projenin heyecan verici olduğunu ve Pakistan’ın yenilenebilir enerji sektörüne katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.