Pomega Giga Fabrikasının ikinci fazı için finansman sağladı

Şirket TSKB ve Vakıfbank’tan 80 milyon ABD Doları finansman sağladı

14 Eylül 2023

Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’nin prizmatik lityum iyon pil hücresi, batarya ve enerji depolama ürünleri üretecek Giga fabrikasının 2’inci faz yatırımı kapsamında 80 milyon ABD Doları tutarında finansman sağladığı bildirildi.

Kontrolmatik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre şirket finansmanı Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve VakıfBank’tan 10 yıl vadeli olarak sağladı.[1]

Finansman 60 milyon ABD Doları tutarındaki bölümünü yatırım, 20 milyon ABD Doları tutarındaki bölümünü ise işletme kredisi oluşturdu.

Bugün gerçekleşen kredi sözleşmesi imza töreni de TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, VakıfBank Kurumsal Krediler Başkanı İlhan Alpdağ ve Pomega Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Toplam yatırım tutarı 272 milyon ABD Doları olacak

Türkiye’nin kendi alanında ilk özel sektör yatırımı olan fabrikanın ilk fazı geçtiğimiz ay Ankara’nın Polatlı ilçesinde yıllık 500 Megavat-saat (MWh) üretim kapasitesi ile devreye alınmıştı.[2]

Tesisin tüm fazları toplamda 272 milyon ABD Doları yatırım ile tamamlanacak ve fabrika 2023’ün son çeyreğinde yıllık 3 Gigavat-saat (GWh) üretim kapasitesine sahip olacak.

Fabrika yıllık 1 GWh üstündeki üretim kapasitesi ile “Giga Fabrika” ünvanına sahip olan dünyadaki sınırlı sayıdaki tesisler arasında yer alacak.

 

 


[1] Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. Batarya Yatırımı 2.Faz Kredi Sözleşmesi Hakkında

[2] Pomega ‘Lityum İyon Pil Hücresi’ Giga Fabrikasını devreye aldı