Nükleer Silah Yerine Güneş Enerjisi

ABD Enerji Bakanlığı daha önce nükleer silah testleri amacı ile kullanılan ülkenin Nevada eyaletindeki bir bölgenin bundan sonra güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi amacı ile kullanılacağını açıkladı

14 Temmuz 2010

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada daha önce nükleer silah testleri amacı ile kullanılan ülkenin Nevada eyaletindeki bir bölgenin bundan sonra güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi amacı ile kullanılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada 65 kilometre karelik alanın 1951 ile 1992 yılları arasında nükleer silah testleri amacı ile kullanıldığı ve bölgede 828’i yer altında olmak üzere toplam 928 nükleer silah testi yapıldığı açıklandı. 1992 yılından beri kullanılmayan bölgedeki radyasyon seviyesinin insan sağlığını tehdit edici boyutta olmadığı da açıklamada ayrıca yer buldu.

ABD Enerji Bakanı Steven Chu konu ile ilgili açıklamasında Nevada’daki deneme alanının bundan sonra nükleer silahlar geliştirilme yerine yeni güneş enerjisi teknolojilerini geliştirme amacı ile kullanılacağını ve böylelikle Amerika’nın sürdürülebilir enerji sağlama hedefine yönelik geleceğini oluşturmada rol alacağını söyledi.
Chu açıklamasının devamında bu test alanının federal hükümetin yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojileri araştırmaları alanında ana tesisi olacağını ve bu teknolojinin tamamen ticari hale getirilmesinde kritik bir  işlev göreceğini belirtti.

Bölgede özel sektörün de çeşitli projeler geliştirilmesini teşvik etme amacı ile Enerji Bakanlığı tarafından finansman olanakları da sağlanacak. Ayrıca bu test alanı aynı zamanda özel sektörün ABD ordusu tarafından kullanılan bölgelerin yakınında güneş enerjisi projeleri gerçekleştirmesine yönelik gelecekte çalışmalar için örnek olma işlevi görecek.