Mustafa Yılmaz tekrar EPDK Başkanlığına atandı

Yılmaz başkanlık görevine dördüncü kez atandı

5 Mart 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2014 yılından beri sürdürdüğü bu göreve dördüncü kez atandı.

Mustafa Yılmaz’ın atanmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.[1]

Mustafa Yılmaz 20 Şubat 2014 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile, İkinci Başkanı olarak görev yaptığı EPDK’ya Başkan olarak atanmıştı.

Yılmaz, EPDK Başkanlığı görevine 1 Mart 2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla ikinci kez getirilmiş, 3 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile de üçüncü kez getirilmişti.

Mustafa Yılmaz EPDK tarafından yapılan yazılı açıklamada göreve tekrar atanması dolayısı ile şu değerlendirmeyi paylaştı;

Sayın Cumhurbaşkanımıza beni bir kez daha bu onurlu göreve layık gördükleri için şükranlarımı sunuyorum. Başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar olmak üzere tüm bakanlarımıza da destekleri için teşekkür ediyorum.

EPDK, Türkiye Yüzyılı’na yakışır şekilde ülkemize, milletimize ve sektörümüze hizmet etmeye devam edecektir. Bugüne kadar sektörümüz ile birlikte attığımız adımlar neticesinde enerji alanında çok önemli bir noktaya geldik. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Ülkemizin enerji ticaret merkezi olma hedefine giden yolda kararlılıkla ilerleyecek, yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızdan azami düzeyde istifade etmek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Açıklamasında EPDK’nın tüm tüketicilere en kaliteli enerji hizmetinin sağlanması için gerekli adımları atarken, elektrikli araçlar ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik de vizyoner bir bakış açısı ile çalışmalarını sürdüreceğini vurgulayan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;İ

Enerji ekonomimizin can damarı ve Türkiye’nin enerjide çok büyük hedefleri var. Kurum olarak “iki günü birbirine eşit olan ziyandadır” prensibi doğrultusunda her gün kendimizi yenileyerek ve geliştirerek azimle çalışacak, Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.

 


[1] Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atama Hakkında Karar (Karar: 2024/69)