“Mini YEKA yarışmaları mega talep ve mini fiyatlar ile sonuçlandı”

GENSED Başkanı Demirdağ yarışmaların Türkiye enerji sektörü için dönüm noktası olduğunu söyledi

29 Mayıs 2021

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) tarafından 27 Mayıs 2021 günü tamamlanan YEKA GES-3 yarışmaları hakkında bir değerlendirme yayınlandı.

Değerlendirmede görüşlerini paylaşan GENSED Başkanı Halil Demirdağ açıklamada “Mini YEKA” olarak da adlandırılan yarışmalara yatırımcıların “Mega düzeyde” ilgi gösterirken yarışmalarda “Mini fiyatlar” gerçekleştiğine dikkat çekti.

Halil Demirdağ açıklamasında yarışmalarda kazanan tekliflerin kilovat-saat başına 18,2 kuruş ile 32 kuruş arasında değiştiği, ağırlıklı ortalamanın ise 21,5 kuruş/kilovat-saat olarak gerçekleştiğini, oluşan rekor düzeydeki bu düşük fiyatların ise Türkiye enerji piyasası için çok önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yaptı.

Yarışmanın kazananları arasında büyük holdingler, sanayi kuruluşları ile enerji sektörünün önde gelen yetkin firmaları olduğuna da dikkat çeken GENSED Başkanı Demirdağ yarışmalardaki bu nitelikli yatırımcı çeşitliliğinin hem projelerin hayata geçeceğinin garantisi hem de yarışmalarda gerçekçi rakamlar teklif edildiğinin göstergesi olduğunu belirtirken, teklif edilen fiyatların aynı zamanda enerji yatırımcılarının Türkiye’ye ve güneş enerjisi sektörüne ne kadar güvendiğini gösterdiğinin de altını çizdi.

Yarışma sonrası tek temennilerinin kazanan yarışmacıların hiç zaman kaybetmeden elde ettikleri kapasiteleri yatırıma çevirmeleri olduğunu da dile getiren Halil Demirdağ, devreye girmeyen her 1.000 MW GES kapasitesinin Türkiye’nin her yıl yurt dışına 110 milyon ABD Doları göndermesi anlamına geldiğini bu yüzden kısıtlı olan yeşil ve yenilenebilir bağlantı kapasitelerini uzun yıllar bloke olmaması gerektiğini vurguladı.

“Yeni YEKA yarışması sektörümüz için çok büyük müjde oldu”

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in geçtiğimiz hafta 2021 yılında yine 1.000 MW kapasite hakkı için bir YEKA GES yarışması daha yapılacağı açıklamasını da güneş enerjisi sektörü için çok büyük bir müjde olduğunu dile getirdi.

2021 yılında güneş enerjisi sektörüne YEKA yarışmaları ile 2.000 MW’lık yeni kapasite hakkı sağlanacak olmasının, Türkiye güneş enerjisi sektörünün, yerli sanayisi ile birlikte sürdürülebilir büyümesine çok önemli katkı sağlayacağını ifade eden Demirdağ, sektör olarak her yıl 1.000 MW’lık YEKA yarışması yapılmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.