TÜREB üç yeni çalışma grubu oluşturacak

Birlik Hibrit, Sanayi ve Offshore çalışma grupları oluşturacak

26 Mayıs 2021

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) çatısı altında Offshore (deniz üstü rüzgâr), Hibrit ve Sanayi konularında üç ayrı çalışma grubu oluşturulacağı açıklandı.

TÜREB tarafından yapılan açıklamada grupların TÜREB üyelerinden ve TÜREB tarafından davet edilecek alanlarında uzman katılımcılardan oluşacağı, TÜREB Yönetim Kurulu koordinatörlüğünde periyodik olarak gerçekleşecek çalışma grubu toplantılarında, kamu, özel sektör, akademisyen ve yurtdışı projelerinde yer alan Türk profesyoneller bir araya geleceği bildirildi.

Çalışma gruplarının faaliyetleri çerçevesinde mevzuat, planlanan yeni projeler, RES tedarik zincirinin genişlemesi için gerekli destekler, küresel pazarlardaki trendlerin yakın takibi gibi konuların ele alınmasının yanı sıra uluslararası firmalarda söz konusu alanlarda çalışan Türk profesyonellerin tecrübelerinden de yararlanılması hedefleniyor.

“Yenilenebilir Enerji STK’larının iş birliğini bekliyoruz”

Açıklamada değerlendirmesi yer alan TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı, hibrit ve sanayi gibi başlıkların tüm yenilenebilir enerji sektörünün ortak konuları arasında yer alması nedeniyle, bu grupların hazırlayacağı proje ve etkinliklerde diğer yenilenebilir enerji STK’ları ile iş birliği yapmayı arzu ettiklerini söylerken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“TÜREB üyelerinin önemli bir bölümü halihazırda diğer sektör kuruluşlarının da üyesi. Kurduğumuz üç ayrı grubun etkin çalışabilmesi ve somut veriler ışığında sağlıklı değerlendirmeler yapabilmesi adına diğer STK’ları da grup çalışmalarımıza davet ederek, görüşlerini almayı son derece önemsiyoruz. Çünkü bu başlıklar hepimizi ilgilendiriyor ve bu alanlarda yaratılacak ortak fayda tüm ülkemiz yararına olacaktır.”

TÜREB ‘Offshore Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını Haziran ayının ilk haftasında yapmayı planlıyor.