Kızıldeniz Kıyılarına Yeni Rüzgar Tarlaları Geliyor

Ortadoğu’da yenilenebilir enerjide lider olmak isteyen Mısır hükümeti Kızıldeniz kıyılarına yeni rüzgar tarlaları inşa edilmesine yönelik ihale takvimini açıkladı

14 Temmuz 2010

2020 yılında 7.2 gigavatlık kurulu rüzgar enerjisi gücüne sahip olarak enerji talebinin yüzde 12’sini rüzgardan karşılamayı hedefleyen Mısır eylül ayında Kızıldeniz kıyısındaki Gabal el-Zeit şehrinde inşa edilecek ve toplam 250 megavat gücünde olacak dört  rüzgar tarlası projesi  için teklifleri almaya başlayacak.

Yeni rüzgar projelerine yönelik ihale yapılacağı haberi dünya bankasının Süveyş kanal bölgesinde üretilecek elektriğin ülkenin nüfus yoğunluğunun daha fazla olduğu kuzey bölgelerine taşınması için gerekli elektrik iletim hatlarının inşası için 220 milyon dolarlık kredi sağlandığı haberinin hemen ardından geldi.

2009 yılında yapılan ve 72 firmanın katıldığı teklif alma sürecinin ardından yeni ihale de 10 firma yarışacak. İhaleyi kazanan yükleniciler inşa edecekleri santrallerin mülkiyetine ve işletmesine sahip olacaklar ve santrallerde üretilecek elektrik için 20 yıllık alım garantisi sağlanacak. Santrallerin en geç 2014 yılında devreye alınması da ihalenin şartları arasında.

Halihazırda ülkenin Kızıldeniz kıyısındaki Zafarana şehrinde son on yılda inşa edilmiş 430 megavat kurulu rüzgar gücü bulunurken aynı bölgede inşası devam eden 120 megavatlık ek gücün ise bu yıl tamamlanması bekleniyor.
Mısır hükümeti geçen yıl, ortalama rüzgar hızının 10.5 metre/saniye olduğu,  bölgedeki 700 kilometrekarelik bir alanı sadece rüzgar enerjisi yatırımları için ayırdığını açıklamıştı.