Karsan Romanya’da elektrikli araç ihalesi kazandı

Şirket Dej Belediyesi’ne 20 adet tam elektrikli toplu taşıma aracı sağlayacak

29 Aralık 2019

Yerli otomotiv şirketi Karsan Romanya’ya 20 adet elektrikli toplu taşıma aracı tedarik edeceğini açıkladı.

Yerli otomotiv şirketi Karsan Romanya’nın Dej Belediyesi tarafından açılan elektrikli toplu taşıma aracı ihalesini kazandığını ve belediyeye 20 adet elektrikli araç tedarik edeceğini açıkladı.

Açıklamaya göre Karsan Dej Belediyesi’ne 2020 yılında yüzde 100 elektrikli olan toplu taşıma araçları 16 adet Atak Electric ve 4 adet Jest Electric teslim edecek.

Bununla birlikte açıklamaya göre Karsan’ın bölgedeki distribütörü olan Anadolu ROM tarafından kazanılan ihale, Avrupa Birliği Bölgesel Kalkınma Fonu’nun bölgedeki toplu taşıma sistemlerinin modernize edilmesi için belediyeye sağladığı destek kapsamında gerçekleştirildi.

Karsan’ın elektrikli ürün gamının ilk üyesi olan Jest Electric, 6 metre boya, 125 kW güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motora ve yine BMW üretimi olan 44 veya 88 kWh olarak tercih edilebilen bataryalara ve 210 km menzile sahip.

Atak Electric ise 8 metre boya, 230 kW motor gücü ve 2400 Nm tork üreten motora sahip. Bu araçlarda BMW tarafından üretilen 44 kWh kapasiteli beş adet batarya bulunuyor. 300 km menzile sahip bu araçlar AC şarj üniteleriyle 5 saatte, DC üniteleri ile de 3 saatte şarj olabiliyor.

50 yılı aşkın geçmişe sahip olan Karsan, Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda bulunuyor. Şirket Hyundai Motor Company (HMC) için yeni H350 hafif ticari araçlarını, Menarinibus için 10-12-18 m otobüslerini, kendi markası altında da Jest, Atak ve Star modellerini üretiyor.

Ayrıca BMW ile olan iş birliği kapsamında yüzde 100 elektrikli Jest Electric ve Atak Electric modellerinin de üretimini gerçekleştiriyor.