Türkiye’nin otomobili projesine Proje Bazlı Devlet Yardımı sağlanacak

Projenin öngörülen yatırım tutarı 22 milyar TL

27 Aralık 2019

Türkiye’nin otomobili projesi için Proje Bazlı Devlet Yardımı sağlanmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan karara göre Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bursa’da gerçekleştirilecek elektrikli otomobil üretim tesisi yatırımı için ilgili mevzuat kapsamında destek sağlanacak.

Kararın ekindeki bilgilere göre kurulacak fabrikanın yıllık 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olması ve fabrikada 5 ayrı model elektrikli otomobil üretilmesi hedefleniyor.

Öngörülen toplam yatırım tutarı 22 milyar TL olacak fabrikada öngörülen istihdam 4.323, öngörülen nitelikli personel istihdamı ise 300 olacak.

Başlangıç tarihi 30 Kasım 2019 olan desteğin süresi 13 yıl olacak. Yatırım bu sürede tamamlanamadığı takdirde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

Yatırıma gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, kullanılacak krediler için faiz ve/veya kar payı desteği, yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi destekleri uygulanacak.

Alım garantisi desteği ise Devlet Malzeme Ofisi tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet olarak uygulanacak.

 

Cumhurbaşkanı Kararı’na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.