“Doğru zamanda, doğru yerde yola çıktık”

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş fikri mülkiyet halkalarının %100’ü Türkiye’ye ait otomobiller üreteceklerini söyledi

28 Aralık 2019

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek ilk elektrikli otomobillerin prototipleri 27 Aralık 2019 günü Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir tören ile tanıtıldı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere üst düzey katılım ile gerçekleşen törende TOGG CEO’su Gürcan Karakaş girişimin geçmişi, yaptığı çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgiler paylaştı.

Küresel bir marka yaratmak amacı ile yola çıktıklarını söyleyen Gürcan Karakaş bunun için ilk olarak başarılı olmuş veya olamamış 18 şirketi incelediklerini ve 15 yıllık kapsamlı bir plan hazırlayıp akabinde işinin ehli işine adanmış ekip oluşturduklarını kaydetti.

Konuşmasında araçların fikri mülkiyet haklarının tamamen TOGG grubuna ait olacağının altını çizen Karakaş, araçların bataryaları gibi sıfırdan geliştirilmiş hiçbir yerden lisanslanmamış özgün teknolojilere sahip olacağına ayrıca üretimin başlandığı 2022 yılında şirketin Türkiye’nin ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv firması olacağına da vurgu yaptı.

Şarj altyapısı için bakanlıklarla da çalıştıklarını ve araçların trafiğe çıkacağı 2022’de altyapı sorununun çözüleceğine inandıklarını da ifade etti.

Karakaş ilk olarak SUV modelli aracın bunun ardından, 18 ila 24 ay içinde C-Sedan modelinin üretilmesinin planlandığı bilgisini verirken, araçların aynı platformda üretilmesi ile daha rekabetçi olabileceklerini kaydetti.

Üretime SUV modeli ile başlama nedeninin gerekçesi olarak bu segmentin dünyada en büyük paya sahip olduğuna, gelecek beş yıl içinde de Türkiye’nin en hızlı büyüyecek segmenti olacağını, aileler için de çok uygun olduğuna ayrıca hali hazırda %95’i ithal olan bir segment olması faktörlerini gösteren Gürcan Karakaş, bunların yeni bir marka oluşturmak açısından çok uygun olduğuna vurgu yaptı.

Araçlar için marka çalışmalarının da devam ettiği bilgisini veren Karakaş, markanın da 2020 ortasında belirlenebileceği söyledi.

TOGG tarafından üretilecek araçlar 200 beygir güce sahip arkadan çekişli veya 400 beygir güce sahip tüm tekerleklerden çekiş sistemine sahip olmak üzere iki ayrı seçenek ile sunulacak.

200 beygir güce sahip araçlar 100 km/saat hıza 7,6 saniyede, 400 beygir güce sahip araçlar ise 4,8 saniyede ulaşabilecek.

Araçların pilleri için de iki ayrı seçenek sunulacak ve 300+ km. veya 500+ km. menzil sağlayan 2 farklı lityum-iyon pil türü seçilebilecek. Piller için de 8 yıllık güvence sağlanacak.

Otomobiller hızlı şarj ile 30 dakikadan kısa sürede %80 pil doluluk seviyesine ulaşabilecek.

Akıllı bağlantı, yazılımların internet üzerinden güncellenmesi standart olarak bulunacak ve otonom sürüş seviyesi 3’e hazır bir teknoloji ile yola çıkılacak.

Gürcan Karakaş sunumunun sonunda “Türkiye’nin otomobili ne demektir?” sorusunu şu şekilde cevaplandırdı;

Her şeyden önce Türkiye’nin küresel bir markasıdır. Kararlarını bağımsız verebilen direksiyonunda bizim oturduğumuz ve ekosistemini kendisi oluşturabilen bir şirkettir. Teknolojisini diğer ülkemizin teknolojilerine birleştiren. Bir sonraki seviyeye ulaşmasında liderlik öncülük edebilecek ve uygulama alanlarını sağlayacak altyapılarını ve uygulama alanaların getirmektedir. Her şeyden önemlisi, bizim için en önemlisi fikri mülkiyet halkalarının %100’ü Türkiye’ye ait olan bir otomobil demektir.

Doğru zamanda doğru yola çıktığımızı söylemiştik ama aynı zamanda doğru yerde de yola çıktınız mı, diye sorarlar. Evet yetkinliklerimize baktığımızda, pazarımıza baktığımızda, yaptıklarımıza ve yapabileceklerimize baktığımızda doğru yerde çıktık diyoruz.

Yeniliğe çıktığımız yolun aynı zamanda yeni bir lige çıkmak olduğunun da altını çizmek isterim.