İtalya’da 2011’de Güneş İki Kat Fazla Parlayacak

İtalya’nın 2011 yılında kurulu güneş enerjisi gücünü iki katına çıkarabileceği belirtildi.

7 Ocak 2011

Pazar araştırma şirketi iSuppli‘nin İtalyan güneş enerjisi sektörünün önde gelen firmaları ile yaptığı görüşmeler sonucunda hazırladığı çalışmaya göre sektör 2011 yılında hızlı büyümesine devam edecek.

Çalışmadaki verilere göre 2010 yılının üçüncü çeyreğinde ülkede toplam 487 MW’lık güneş enerjisi kurulumu gerçekleştirilirken, dördüncü çeyrek için bu rakamın 975 MW düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. 2010 yılının tamamı için ise beklenen toplam kurulum 1.9 GW.

Kuruluşun açıklamasına göre 2009 yılında ülkede toplam 720 MW’lık güneş enerjisi yatırımı yapılmış iken, 2010 yılında bu rakamın 1.9 GW olarak gerçekleşmiş olduğu ve ülkenin toplam kurulu güneş enerjisi gücünün 3.9 GW’a ulaşmış olduğu tahmin ediliyor. Resmi rakamlar ise ancak yıl ortasında duyurulabilecek.

iSuppli tarafından yapılan analize göre 2010 yılının ikinci çeyreğinden itibaren yaşanan  bu yüksek artışın sebebi ise İtalyan hükümetinin alım fiyatlarını düşürmeye yönelik adımları. Özellikle 30.Haziran.2011 tarihinden önce güneş enerjisi sistemi kurulumu yapmış ve şebeke bağlantısı sağlamış olan projelerin 2010 yılında uygulanan yüksek fiyatlardan yararlanacak olması kuruluşa göre bir çok yerli yabancı yatırımcı için teşvik edici oldu.

İtalya özellikle son dönemde güneş enerjisi alanında en hızlı gelişen ülkelerden. Diğer Avrupa ülkeleri hükümetlerinin güneş enerjisi teşviklerinde yaptıkları keskin düşüşlere rağmen İtalya’nın bu adımları sınırlı atması uluslararası yatırımcıların ülkeye yönelmesini sağlıyor.

Halihazırda kilovat-saat başına 2.500 ile 2.800 avro arasında olan alım garantileri yatırımların yıllık geri dönüş oranlarını yüzde 15-18 aralığında gerçekleşmesini sağlıyor.

İtalyan hükümetinin 2011 yılında sağladığı teşvikleri düşürmesi beklenirken bunun üçüncü çeyrekten önce olmayacağı tahmin ediliyor.

iSuppli’ye göre 2011 yılında İtalyan hükümeti alım fiyatlarını düşürse dahi güneş enerjisi yatırımları kararlı biçimde artmaya devam ederek yılın her çeyreğinde yeni kurulumlar 1 GW seviyesini aşarak sektör yılı bir öncekine göre iki kat büyümüş olarak kapatacak.